Seyran Ataklı
29 Kasım 2020

30 Kasım ay tutulması: Hayırlısıyla bir atlatsak!


Yarın (30 Kasım) saat 12:29’da İkizler burcunun 8 derecesinde 2020’nin son halkalı Ay Tutulmasını yaşayacağız. Artık belirsizlikler içerisinde kalmış her konu ve kavram aydınlığa çıkmak için harekete geçecek. Özellikle tutulma anı itibariyle 1 ay oldukça yoğun, 4 aya yayılan etkilerle hem kişisel hem de dünya üzerinde net olaylar yaşayacağız. 2020’nin son ayına giriş yaparken gökyüzü hızlı değişimleri peşi sıra getirecek. Yön değişikliğinde zorlanmış, yönünü bulamamış, yönünü şaşırmış her kişi için kaçamayacağı gelişmelere hazır olmak gerekiyor.

Ay tutulmaları Dolunaylara göre çok daha güçlü manyetik etkiler barındırırlar ve yılda 3-4 kere zıt burçlarda meydana gelirler. Dönüşümler, değişimler, tamamlanmalar getirirler.

Ne ektiysek onu biçeceğizdir kısacası. Büyük yüzleşmeler yaşayacağımız dönemlere hazır olmamızı isterler. Cesaret edemediğimiz radikal değişimlerin, vadesi dolan her konunun su yüzüne çıkmasıdır.

Tutulmalar karmiktir. Sadece bireysel bazda değil, global anlamda da en önemli olaylar tutulma zamanlarında gerçekleşir.

Duygusal ve düşünce dünyamız hassas olacaktır. 4. evde gerçekleşen bu tutulma ile ev, aile, yuvamız, ebeveynlerin sağlıkları, ani ortaya çıkan ailevi konular, ebeveyn kayıpları, ev değişimleri, taşınmak, gayrimenkul alımı ve satımı konuları öne çıkacaktır.

Bunun yanı sıra kendimizi, eşimizi, dostumuzu, ailemizi duygu dünyamızda uzun zamandır sorguladığımızı fark edeceğiz mesela. 2020 bir anlamda bunu öğretmedi mi herkese, hepimize? Geçmişi sorgulattı, bu anı sorgulattı, geleceği sorgulattı. Milyonların olsa ne yazar. Bir virüsle herkes kendi küçük dünyasına kapandı ve farkındalığı yükselten bir uyanışa geçti.

Ay tutulması 116 no’lu Saros döngüsüne sahip olarak 1984 ve 2002 yıllarında meydana geldiğinden o dönemde hayatlarınızda ne gibi durumlar oldu, neler tetiklendi düşünebilirsiniz. Olaylar farklı senaryolarla tekrardan önünüze çıkabilir. Ay tutulmaları bastırılan her gerçek düşüncenin ortaya çıkmasıdır. İnsanoğlu her zaman gerçekleri duymak istemediğinden bu durum kimilerinde ilişki kopuşları şeklinde ortaya çıkarken, kimileri içinde kraliyet yıldızları hattındaki tutulmayla ani gerçekleşen evlilikler şeklinde gerçekleşebilir.

İletişim ve bilginin yükseldiği, medya, eğitim konuları gündemimize daha çok yerleşecektir. Ulaşımda teknolojik sorunlar, sosyal medyada sansasyonel haberler gündeme gelebilir.

İkizler-Yay hattında olan Ay tutulması Antares ve Aldebaran kraliyet yıldızlarıyla bireysel olarak deneyim alanlarından kaçmanın mümkün olmadığı bir süreci anlatıyor. Kraliyet yıldızları erdemli olmakla ilgilidir. Toplum önündeki kişilerin, politik figürlerin katakulli durumlarını ortaya çıkartabilir. Yıldızların Mars tabiatında olması sebebiyle global anlamda yangın, savaş, toplumda şiddet eğilimi, askeri hareketlilikler, uçak kazaları, trafikte zincirleme kazalar meydana gelebilir. Hem öfkeden hem de zincirleme ve kayıp getirebilecek kazalardan bahsediyorken sürücülerin fazlasıyla dikkat etmelerini üzerine basarak belirtmek isterim.

Ay tutulmasının Yükseleninde Kova burcunun olması doğal felaketler, elektrik arızalanmaları, açlık, kıtlık konularını ortaya çıkartabilir. Yiyecek fiyatlarında zamlara hazır olalım. Ekonomik sıkıntılar, hava koşullarında ani değişimler, yoğun yağışlar, sel, tsunamiler, volkanik hareketlilik ve depremler vurgu yapabilir. İkizler- Yay aksındaki Ay tutulmasını takip eden önümüzdeki 6 ay, 14 Aralık’ta meydana gelecek Güneş tutulmasıyla birlikte, dini konuları, dini liderlerin söylemleri, dini örgütlerin terör eylemlerinin artacağı bir zaman dilimi olarak karşımıza çıkabilir.

Tutulma Avrupa’nın kuzeybatısı, Kuzey ve Güney Amerika, Asya, Avustralya, Büyük okyanustan izlenebileceğinden özellikle önümüzdeki 4 aylık dönemde bu bölgelerdeki hareketlilikten söz edebiliriz.

Ülkemizin doğum haritasında 12. Evinde meydana gelecek tutulma halkı ve halkı ilgilendiren olaylar, içinde bulunduğumuz covid ile ilgili yeni düzenlemeler, artan kısıtlamalar gündeme gelebilir. Sağlık konuları, sağlık çalışanlarında meydana gelecek ölümler, vaka sayılarındaki artış hızını kesmeyerek devam edecektir. Bunun yanı sıra aşı ve tedaviyle ilgili ortaya çıkan gelişmeler de insanlığın yüzünü güldürebilir. Para piyasalarında hareketlilik devam ederken, borsada çöküşler meydana gelebilir.

Görüntü biraz karamsar olsa da tüm insanlığa iyilikler getirmesini dilerim.

Sevgiyle…

“Yıldızlar kendilerini her an gökyüzüne kazıyan harfler gibidir. Dünyadaki her şey işaretlerle doludur. Tüm olaylar iş birliği içindedir ve her şey birbirine bağlıdır. Söylenildiği gibi, “Her şey beraber nefes alır.” Plotinus

30 KASIM AY TUTULMASININ YÜKSELEN BURÇLARA ETKİLERİ

KOÇ: Ay tutulması 3. evinizde meydana geliyor. Ticari faaliyetler, anlaşma sözleşmelerde bazı tamamlanmalar getirebilir. Kardeş, akraba, yakın arkadaşlarınızla ilgili dönüşümler meydana gelebilir. Duygusal anlamda hassas bir süreçtesiniz. Uyku sorunları, psikolojik hassasiyet yaşayabilirsiniz. Aracınızda, elektronik aletlerinizde, cihazlarınızda bozulmalar değişimler meydana gelebilir.

BOĞA: Finansal anlamda kendinizi güvende hissetmek isteyeceksiniz. Genel bütçeniz, harcamalarınız konusunda yaşamınıza bir değişim ve düzen getirmek isteyebilirsiniz. Maddi durumunuz ve mal varlıklarıyla ilgili değişimler yaşanabilir. Beklediğiniz bir para varsa elinize geçebilir ya da paranızı değerlendirebilirsiniz. Yeni yatırımlar gündeminize gelebilir.

İKİZLER: Tutulma burcunuzda. Duygusal anlamda değişimler yaşanırken, bu dönem kendinizi daha hassas hissedebilirsiniz. Psikolojik ve fiziksel anlamda sağlığınıza dikkat edin. Dış görüntünüzde, imajınızda değişiklikler yapabilirsiniz. Diyet yapabilir, beslenme sisteminizi değiştirmek isteyebilirsiniz. İkili ilişkilerde dönüşüm zamanı. Yeni kararlarla bitişler söz konusu olabilir.

YENGEÇ: Hayatınızda arka plana attığınız, bilinçaltında kalmış bazı sorunlar yüzeye çıkabilir. Gizli, sizden saklanan bazı konularla yüzleşmeler de yaşayabilirsiniz. Farkındalığınız artıyor. Bu dönem gerek özel gerek mesleki hayatınızda gizli düşmanlıklara dikkat edin. Sırtınızı döndüğünüz kişi ve durumlara karşı temkinli olun. Herkesin yanında her şeyi konuşmayın. Hırsızlıklara dikkat edin. Ruhsal, fiziksel sağlığınıza dikkat edin.

ASLAN: Yaşama dair hedeflerinizde, sosyal çevrenizde değişimler, farkındalıklar yaşanabilir. Yeni bir işe başlayabilir, teklifler alabilir, yeni projelere başlayabilirsiniz. Grup çalışmaları, sunumlar, etkinlikler söz konusu olabilir. Tutulma kimileri için yeni çevrelere girmek, yeni insanlarla tanışmak gibi etkileri ortaya çıkartırken, kimileri için de arkadaş çevresinde bazı elemeler, kopuşları meydana getirebilir.

BAŞAK: Kariyeriniz, mesleğiniz, toplumsal statünüz mercek altında olacak. İşinizde dikkat çekebilir, otorite figürlerinizden bu dönem destek görebilirsiniz. Kariyerinizde bazı dönüşümlerle karşılaşırken, bazılarınız var olan işinde bitişler ya da yeni başlangıçlar şeklinde ortaya çıkabilir. Sorumluluklarınız artıyor. Ebeveyn ilişkilerinde duygusal anlaşmazlıklar, otorite figürleriyle ilgili önemli kararlar alınabilir.

TERAZİ: Hayata dair daha olumlu bakacağınız, ideallerinizin, hayallerinizin ortaya çıkacağı bir dönem. Hedeflerinizi düzenleyeceksiniz. Hukuksal konular, medya, iletişim, sosyal medya alanında şanslar söz konusu olabilir. Uzaklarda yaşayan akrabalarınızla ilgili haber trafiği artarken, uluslararası alanlarda işleri olanlar için hareketlilik artıyor. Başlamak istediğiniz akademik eğitimler varsa amacınıza ulaşabilirsiniz.

AKREP: Ay tutulması 8. Evde. Başkalarıyla paylaştığınız kaynaklarda, ailenizle, eşinizle ortak gelirler konusunda bazı sorunları ortaya çıkartabilir. Kredi çekmek, vergi borcu gibi konular ön plana çıkabilir. Gelir gider dengenize önümüzdeki aylarda dikkat edin. Alacak verecek konularında temkinli olun. Nafaka, miras, sigorta gibi konularda bazı yapılandırmalara girişebilirsiniz. Sağlığınıza dikkat edin.

YAY: Tüm ilişkilerinizde dönüşümlere hazır olun. Duygusal hayatınızda kimileriniz bazı bitişler yaşarken, kimileriniz için de ilişkinizi evliliğe taşıma kararı alabilirsiniz. Yeni aşk ilişkileri başlayabilir. Yeni ortaklıklar, yeni tekliflere adım atabilirsiniz. Yaşamınızdaki partner ve eş konusu onun hayatıyla konular tutulmada vurgu yapacaktır.

OĞLAK: Sağlığınız ön planda olacak. Solunum yollarınıza, bulaşıcı hastalıklara karşı dikkat edin. Süregelen bir sağlık sorununa karşı tedavi yoluna gidebilirsiniz. Mesleğiniz, iş arkadaşlarınızla ilgili, koşullarınızda bazı dönüşümler meydana gelebilir. Hizmet aldığınız kişilerle ayrılıklar ve yeni başlangıçlar söz konusu olabilir.

KOVA: Aşk hayatınızda önemli gelişmeler yaşanabilir. Yeni bir duygusal ilişkiye başlayabilirsiniz ya da var olan ilişkinizde önemli kararlar alabilirsiniz. Çocuk sahibi olmak isteyebilir, hamilelik haberleri gündeme gelebilir. Çocukları olanlar için onların hayatları, eğitimleri yaşamınıza vurgu yapabilir. Yaratıcı yetenekleriniz ortaya çıkabilir, hobilere başlayabilirsiniz. Meslek hayatınızda başarılar söz konusu olurken, finansal anlamda şanslarla karşılaşabilirsiniz.

BALIK: Ev, aile, yuva konularında geçmişe dönebilirsiniz. Ebeveynlerle bazı anlaşmazlıklar, konuşulmayan konuların çözülmesi ortaya çıkabilir. Taşınabilir, yer şehir değişiklikleri yapabilirsiniz. Aile olmaya karar verebilir, evlilik kararı alabilirsiniz. Bazılarınız yürümeyen ilişkisini bitişe götürebilir. Düzeniniz değişiyor. Kendi sağlığınız ve ebeveyn sağlığı gündeme gelebilir.

Yazarlar

30 Kasım ay tutulması: Hayırlısıyla bir atlatsak!
Seyran Ataklı