Seyran Ataklı
21 Haziran 2020

21 Haziran güneş tutulması: Kader, ağlarını ördün mü?


Bugün (21 Haziran) saat 09:41’de 0 derece Yengeç burcunda halkalı Güneş tutulması meydana geliyor. 26 Aralık 2019’dan sonra 2020’nin ilk Güneş tutulmasını yaşayacağız. Duygusal güvenlik ihtiyacımızın artacağı tutulmayla, beslenme, barınma, korunma ihtiyaçlarımız mercek altında olacak.

Güneş tutulması, Orta Afrika, Çin, Suudi Arabistan, Pakistan, Tayvan, Hindistan’dan büyük oranda izlenebilecek ve şüphesiz bu ülkelerde önemli olaylar, bazı stresli durumlar yaratacak.

Sonbahar ekinoksunu da içine alan önümüzdeki 6 aylık bu dönemde tutulmanın etkilerini önemli oranda hissedeceğimizi söyleyebiliriz. Evlenmek, çocuk sahibi olmak, aile kurmak, ev değiştirmek, yeni iş imkanları bulmak gibi konular öne çıkacak. Gayrimenkullerle ilgili girişimler bu süreçte artabilir. Bir yerin yenilenmesi, tadilatlar, yaşam alanınızı değiştirmek, yaşamla ilgili kendinizi güvenceye alacağınız sigortalar yapmak gündemde olabilir. Yapmak istediklerimizle, yapmamız gerekenler arasında dengesizlik yaşayabiliriz. Bu yüzden küçük adımlarla sorumlulukların bilincinde olmak önemli.


21- 25 Haziran arasında doğan Yengeç
21- 25 Aralık arasında doğan Oğlak
23- 29 Eylül arasında doğan Terazi
20- 25 Mart arasında doğan Koç burçları bu tutulmadan önemli etkileri alacaklar. Ayrıca doğum haritasında “0 derece” ve öncü burçların ilk derecelerinde gezegen yerleşimleri olanlarda güçlü etkilerle karşılaşabilirler, yaşamlarında düzen değişikliği, başlangıç enerjisini hissedebilirler.

Yengeç tutulmasında duygusal konular, evimiz, ailemiz, annemiz, babamız, vatanımız konuları vurgu yapacak. Yengeç burcu çocukluğumuzun izdüşümü gibidir. Karmada atalarımız, geçmişimizdir. Köklerle ilgilidir. Ailemize ve çevremize karşı duyarlı olduğumuz bir dönemi anlatır. Kendimizi güvende hissettiğimiz alanlardır. Yengeç burcundaki bir Güneş tutulması bireysel etkiler kadar kolektifi etkileyecektir ve yeni başlangıç, yeni oluşumları beraberinde getirecektir. Kuzey Ay düğümü yönündeki bu tutulma yeni tohumlar atmak, yaşama dair yenilikler yapma isteğini ortaya çıkartır. Bizim yapmaya cesaret edemediğimiz her türlü olayda tutulma başroldedir ve gereken zemini bizlere hazırlar.

Sıfır derece ve öncü burçta meydana gelen bir tutulma tüm dünyayı etkileyecek gelişmeleri gündeme taşıyacaktır. En son 0 derece Yengeç burcundaki tutulmayı 21 Haziran 2001 yılında yaşadığımızı söylersek Dünya adına ne denli önemli olaylar meydana geldiğini söylemek yanlış olmaz. A.B.D ‘ye tarihin en korkunç terörist saldırısı olan 5 binin üzerinde kişinin ölümüne yol açan 11 Eylül ve saldırılara yanıt olarak Afganistan’ın bombalanmaya başlamasını örnek olarak gösterebiliriz. Bununla birlikte bireysel hayatlarınıza göz atmanızda fayda var. Aynı olmasa da bu tarihlerde yaşadığınız deneyimlerin benzerleriyle karşılaşabilirsiniz.

Doğal afetler, özellikle deprem ve sarsıcı olaylar başrolde! Kadın şiddetleri, kadın cinayetleri, katliamlar, suikastler önümüzdeki 6 ay boyunca gündeme yerleşebilir. Devlet yönetimindeki değişimler, liderler, politikacılar, sınırlar, kraliyet aileleri önümüzdeki günlerin vurgu yapan konuları arasında olabilir. Yengeç tutulmasında aşırı yağmurlar, sel felaketleri, tsunamiler, volkanik hareketler, okyanuslar, denizler, yağışlar, adalarla ilgili gündemler oluşabilir.

Ülkemizin 12. Evinde meydana gelen tutulma salgının yayılabileceğine, vakaların artacağına, tedbiri elden bırakmamak gerektiğinin altını çiziyor. Halkın sağlığı, ihtiyaçları, güvenliği, hastaneler, hemşireler önem taşırken, sağlıkla ilgili yeni kuralların geleceği bir sürece de hazır olalım. Kredi, borç, vergi gibi konulara tepkiler meydana gelebilir. Bu arada göğüsler ve mide bölgesi için de hassas ve kontrol gerektiren durumlar ortaya çıkabilir.

Güneş burcu Yengeç olan Amerika, tutulmadan en çok etkilenecek ülkeler arasında. Kaldı ki 5 Temmuz’da yaşanacak Ay Tutulması, doğum günü 4 Temmuz olan Amerika’yı önümüzdeki yıllar adına büyük ölçüde dönüşüm rüzgarına sokacak. New York, Washington, Los Angeles, Meksika, Bolivya, Miami riskli bölgelerin en başında yer alıyor.  Toplumsal ve politik açıdan risk taşıyan durumlar, halkın isyanı, yolsuzluklar, gizli-saklı olaylar, lider etkileri, ekonomik zorluklar mercek altında olacaktır. Ve bu durumda Amerika’yı etkileyen tüm değişimlerin global olarak tüm dünyayı etkileyeceğini söylemek mümkün görünüyor.

Yengeç burcu doğumdur, ana rahmidir, karmanın başlangıcıdır ve Dünya’nın burcudur. Yaşanılan tüm sorunlara birlik içinde hareket edileceğinin habercisidir. Birimiz hepimiz içindir.

Kendinizi ruhen ve bedenen yeniliğe adapte edebilmeniz dileğiyle,

Sevgiyle…

-Alice: Hangi yoldan gideyim? 

Tavşan: Nereye gideceğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok. / Lewis Corell, Alice Harikalar Diyarında

21 HAZİRAN GÜNEŞ TUTULMASININ YÜKSELEN BURÇLARA ETKİLERİ

KOÇ: Ev, yuva, ebeveyn, anne, baba, aile konuları mercek altında olurken, bu konularda yenilikler yaşayabilirsiniz. Ev almak, taşınmak, gayrimenkul satışı, aile bireylerinin hayatında değişimler, yenilikler söz konusu olabilir. Aile odak noktanız durumuna gelebilir. Evlenmek isteyenler sürpriz kararlar verebilirler. Hedeflerinizi doğru belirleyin. Kronik mide rahatsızlığına ve sinir sisteminize dikkat edin.

BOĞA: İletişim ön planda. Yeni eğitimlere başlayabilirsiniz. Her türlü yazıya dökülen işler, plan ve projeler hayatınıza girebilir. Ticari konularda yeni başlangıçlar yapabilirsiniz. Önemli sözleşmeler gündeme gelebilir ancak Merkür retrosunda olduğunuzu unutmayın. Yakın akrabalar, komşular, kardeşlerinizin hayatında değişiklikler, yeni başlangıçlar söz konusu olabilir.

İKİZLER: Bütçeniz, gelir- gider dengeniz kazançlarınızda tutulma yenilik getirecek. Yeni bir iş kapısı açılabilir, işinizi değiştirebilir, gelirlerinizde artışlar yaşanabilir. Maddi konularda sıkıntı yaşayanlar çözüm yolları bulabilir. Kariyerde bazı başlangıçlar tetiklenebilir. Finansal konularda değişiklik, mülk satışı gibi hareketlilik yaşanabilir. Araç alım satımı yapabilirsiniz. Evlilikle ilgili eşin kaynaklarında bazı sıkıntılar olabilir.

YENGEÇ: Burcunuzdaki bir tutulma kuşkusuz en çok sizleri etkileyecek. Kendinizle, ilişkilerinizle, evinizle, işinizle, ailenizle ilgili radikal değişikliklere hazır olun. Hayatınızda var olan maddi zorluklar ve kısıtlamalar varsa yeni çözüm yolları arayabilir ve yön değişikliği yapabilirsiniz. Taşınma ve yer değişimleri mümkün. Bekarsanız yeni aşklar kapınızı çalabilir. Yaşamınızla ilgili problemleri çözecek cesareti bulacaksınız.

ASLAN: Yalnız kalmak, içe dönmek, kendi başınıza tatile çıkmak isteyebilirsiniz. Manevi konular ön planda olacaktır. Günlük hayatınızı, rutinlerinizi yoluna koymanız, düzeninizi, yaşamınızı yenilemeniz, sağlığınızla ilgilenmeniz söz konusu olabilir. Fiziksel ve ruhsal sağlığınızla ilgili şifalanacaksınız. İkili ilişkilerde yaşanılan anlaşmazlıklara son verebilir, işinizi ve çalışma şeklinizi değiştirebilirsiniz.

BAŞAK: Hedefleriniz, umutlarınız, dilekleriniz ön planda olacaktır. Hayattan beklentilerinizde değişimler, sürpriz destekler getirecektir. Yeni bir iş, yeni bir kariyer başlangıcı, sosyal hayatınızda ve arkadaş çevrenizde yenilikler söz konusu olabilir. Bazı arkadaşlıkların sonlanması gündeme gelebilir. Kariyerde yeni bir girişim, yeni çevrelerde yeni tanışmalar yaşayabilirsiniz.

TERAZİ: Yaşam planlarınızda yeni amaçlar oluşacaktır. Otorite figürleri, baba, eş gibi figürlerle ilgili bazı yenilikler olabilir. Kariyerde yeni oluşumlar, iş değişimleri, toplumsal statünüzde değişiklik, evlilik, ortaklık konuları bazılarınıza başlangıçları ya da kariyer konusunda bitişleri getirebilir. Aile, ebeveynlerle ilgili konular hayatınızda önem taşıyabilir.

AKREP: Uzak akrabalar, yurtdışı konuları, uluslararası ticaret, akademik eğitim gibi konular ön planda olacak. Hayata bakışınızın değişeceği bir döneme doğru adım atıyorsunuz. Taşınmak, yer değişimleri söz konusu olabilir. Hukuksal konularda gelişmeler yaşanabilir, kendinizi geliştirmek için yeni bir eğitime başlayabilirsiniz. İşinizle ilgili sosyal medya alanında şanslı bir süreçtesiniz.

YAY: Borç, alacak verecek konuları, kazançlarınız etkileniyor. Maddi konularda dönüşümler bekleyin. Kredi çekmek, eşinizin kaynaklarında değişimler, yenilikler söz konusu olabilir. Tutulma borç, miras, nafaka gibi konuları ön plana çıkarabilir, çözüm yollarını önünüze getirebilir. Eski borçlarınızı kapatabilirsiniz. Beklediğiniz para varsa elinize geçebilir. Sağlık konularında ameliyatlar sözkonusu olabilir.

OĞLAK: İlişkilerinizle ilgili, evlilik, ayrılık, arkadaşlıklar, ortaklıklar konularında yenilikler, ya da bitişler tamamlanmalar yaşayabilirsiniz. Davalar, mahke-meler varsa önümüzdeki 6 aya kadar sonlanmalar, nihai kararlar söz konusu olacaktır. Süregelen ilişkinizin değişmesi yönünde adımlar atabilirsiniz. Sizi yoran olaylar artık sona eriyor. Ev taşıma ve ortaklık konuları gündemde. Sağlık konularında hormonlara dikkat edin.

KOVA: Gelişeceğiniz ve yenileneceğiniz bir dönem. Mesleğiniz, rutinleriniz, sağlığınızla ilgili düzenlemeler yaşayabilirsiniz. İş hayatınızda yeni kapılar açabilir. İş çevreniz, iş arkadaşlarınızla ilgili değişimler söz konusu olabilir. Alışkanlıklarınız değişiyor. Hobilere, diyete spora başlayabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat edin. Kronik rahatsızlığınız varsa şifalanma yaşayabilirsiniz.

BALIK: Aşk hayatınızda yenilikler var. Evlilik teklifi alabilirsiniz veya mutsuz bir ilişkiniz varsa bitirme kararı alabilirsiniz. Sosyal yaşamınız değişiyor, yeni arkadaş çevrelerine girebilirsiniz. Yaratıcılığınız güçleniyor. Hobiler edinmek adına veya yeteneklerinizi ortaya çıkarmak için güzel bir dönem. Çocuklarınızla ilgili, hamilelik, çocuk sahibi olmak gibi konularda şans sizden yana.

Yazarlar

21 Haziran güneş tutulması: Kader, ağlarını ördün mü?
Seyran Ataklı