Seyran Ataklı
16 Şubat 2020

17 Şubat Merkür Retrosu: Rüyalarda buluşuruz


Adını Roma mitolojisinden alan ve Güneşe en yakın gezegen olan Merkür’ün Yunan mitolojisinde adı Hermes’tir. Hatiplerin Tanrısı’dır. Topuklarında kanatları olduğu için çok hızlı hareket eder. Bilgi getiren, bilgi taşıyandır.  Düşüncelerimiz, akıl, mantık, haberleşme, teknoloji, seyahatler, ticaret, okumak, yazmak, her türlü yazılı kaynaklardır. Kardeşlerimizdir. Öğrenmek, öğretmektir, komşula-rımız, gözlem yeteneğimizdir. Merkür, İkizler ve Başak burcunun yöneticisidir.

Bir gezegenin gerilemesi demek, aslında yörüngesinde yavaşlaması ve dünyadan bakıldığında geri gidiyor gibi olmasından kaynaklanır. Astrolojik olarak bu dönem dinlenme, yerinde sayma durumudur. Hız çağından, iletişim ve teknoloji çağından geçtiğimiz için Merkür gerilemesi büyük önem taşımaktadır.

Geri giden gezegen potansiyellerini ortaya çıkartamaz. Karmik dö-nemlerdir. Şöyle ki; “Sınavınızı geçemediniz ve bir daha aynı sınava girmeniz gerektiğini” anlatır. Yönettiği alanlar iyi çalışamadığı için kargaşalar ortaya çıkar.

Doğum haritanızda “Merkür Retro” dünyaya geldiyseniz, hayatınız boyunca iletişimsel problemler yaşamanız olasıdır. “Kimse beni anlamıyor” dersiniz. Halbuki empati sizin bu yaşamdaki sınavınızdır. Zaman zaman patavatsız konuşmalar yapabilirsiniz. Bu sizin hali hazırda alıştığınız bir durum olduğu için “Merkür Retroları beni etkilemez” diyemezsiniz. Elbette hayatınızın bir noktasını yavaşlatacaktır.

Retro’da özgür fikirlerimizi ortaya koyamayız. Bilgi alışverişleriyle ilgili, iletişimle ilgili sıkıntılar, kardeşlerle sorunlar, yanlış anlaşılmalar, teknolojik bozukluklar meydana gelir. Balık burcu ise dağılma enerjisini temsil eder. Akışta kalmak zordur ama gereklidir. Zihin dağılacağı için ayakları yerden kesebilir, hayalcilik, mantıkla hareket edememe gibi zorlanmalar getirir. Konsantrasyon problemleri, planlarınızda aksaklıklar yaratır. Düşüncelerin söylemden çok yazıya dökülmesi daha fazla işe yarar. Şairler, sanatçılar, yazarlar için üretken, güzel, yaratıcı zamanlardır.

Retro dönemi içe kapanabilir, depresyona meyledebilir, fikirlerde aldanmalar yaşayabilir, evinizin su tesisatında sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Teknolojik kazalara, sosyal çevre iletişimlerine, işinizde yapacağınız toplantı ya da sunum varsa kendinizi ifade etmekte sıkıntılar, unuttuğunuz kelimelerle karşılaşabilirsiniz. Sakin ama temkinli olmakta yarar var.

Yine maillerde sıkıntılar, basın- medya dünyasında problemler, toplumları ilgilendiren trafik kazaları, sel felaketleri, fırtınalar, kadınlarla ilgili tatsız konular, para piyasalarında dalgalanmalar gündeme gelebilir. Eski arkadaşlarla karşılaşmak, ex aşklardan haberler, birden hortlayan mesajlarla karşılaşabilirsiniz. Şans verilmesi ya da ‘yeniden deneyelim’ teklifi bu zaman diliminde işe yaramayacaktır; benden söylemesi! Heyecanın dozu artsa da Merkür retrosu biter, sevgili gider.

İletişimde yazdığınız mesajların doğru yere gittiğinden emin olmak, bankacılık, para transferlerinde doğru işlemler yapmak, alacağınız ya da göndereceğiniz kargoda adres teyitleri dahil hepsi işinize yarayabilir. Lütfen hiçbir işinizi aceleye getirmeyin. Ev aletlerinde çıkabilecek arızalara karşı yenisini almayın. “Yok ben aldım memnunum” derseniz ömrü uzun olmayacaktır. Ev taşımak, kontrat yapmak, evlenmek gibi yeni başlangıçlardan uzak durmakta fayda var.

Peki ne yapmalı? Bu dönem gökyüzü “Hayatını gözden geçir, toparla, düzenle! yeniye başlama, eskileri bir topla.” yorumunu yapar. Kaybolan eşyalarınızı bulabilir, spritüel eğitimlere katılabilir, maneviyatınızı arttıracak eylemlerde bulunabilirsiniz. Hayatınızla ilgili olumlamalar yapabilir, düşüncelerinizi dönüştürebilirsiniz. Geçmişte yapmak istediğiniz, ertelediğiniz planları ortaya koyabilirsiniz. Psikolojinize fayda sağlayacak tedaviler, profesyonel yardımlar alabilirsiniz. Bir kitap, sinopsis ya da her neyi yazmaya niyet ediyorsanız projenizi hayata geçirebilirsiniz. Yaratıcı enerjiler uçuşacaktır.

Her işinizin rast gitmesi dileğiyle,

Sevgiyle…

Merkür ortalama 1 yılda 3 kez retro’ya girer. Süresi 20 ila 24 gün arasında değişir. İletişim gezegeni olduğu için gölgeleriyle birlikte 11 Mart’a kadar günlük hayatımızı, rutinlerimizi, her türlü ilişkilerimizi etkileyecektir. (Merkür
16 Şubat- 4 Mart arası Balık burcunda, 4 Mart-10 Mart arasında Kova burcunda gerileyecek)

İlk aşk kedi gibi sessizce yanaştı. Onun gelişini ne gördüm, ne de duydum… Frida Kahlo

MERKÜR RETROSUNUN YÜKSELEN BURÇLARA ETKiLERi

KOÇ: Hayata karşı memnuniyetsizlik duyabilir, geçmişteki konulara takılabilirsiniz. Terapi, dua, enerji çalışmaları yapabilirsiniz. Rahatsızlıklar nüksedebilir. Sağlığınıza dikkat edin. Bu dönem içe dönün, kendinizle ilgilenin.
Arkadaşlarla alınganlıklar, dedikodular, kopuşlar yaşanabilir. Ödemelerinize dikkat edin. Randevular, iş görüşmelerinde aksaklıklar olabilir.

BOĞA: Arkadaş ilişkilerinde dargınlıklar, yanlış anlamalar, küslükler olabilir. Sakin olun. Yaptığınız organizasyonlarda sıkıntılar, iptaller, rutinlerde aksaklıklar çıkabilir. Verilen sözler tutulmayabilir. 11 Mart’a kadar yeni kariyer başlangıçları yapmayın. Üstlerinizle gerginlikler olabilir, tartışmaya girmeyin. Maillere, evraklarınıza dikkat edin. Ebeveynlerinizle alınganlıklar yaşayabilirsiniz.

İKİZLER: Toplumsal statü ve kariyeriniz de yeni planlarınızı erteleyin, iş değiştirmeyin, imza atmayın. Mecbursanız maddeleri iyice gözden geçirin. Otorite figürlerinizle iletişime dikkat edin. Terfi bekleyenler varsa gecikmeler olabilir. Mail trafiğinize, yazılı iletişime dikkat. Ailevi ilişkilerinde, eşinizle geçmiş sorunlar tekrar açılabilir. Sakin olun. Seyahat planınız varsa sıkıntılar, rötarlar ortaya çıkabilir.

YENGEÇ: Seyahatlerde problemler ortaya çıkabilir. Yeni eğitime başlamayın. Öğrenciyseniz konsantrasyon problemleri yaşayabilirsiniz. Sonuçlanmasını beklediğiniz mahkeme varsa uzayabilir. Eş ya da iş ortaklığınız varsa maddi konuda anlaşmazlıklar olabilir. Kredi kartı, vergi, nafaka konularında aksamalar, sürpriz borçlar ortaya çıkabilir dikkatli olun. Geçmişten aşklar gelebilir. Şans vermeyin.

ASLAN: Aile, eş, iş ortaklıklarında gerilimler, aksamalar olabilir. Maddi konularda acele kararlar almayın. Erteleyin. Kredi çekmeyin. Vergilere, borçlara dikkat edin. Ruh haliniz değişkenlik gösterebilir. Maneviyata yönelebilirsiniz. Evlilikte, her türlü ikili iletişimde gerilimler olabilir. Sakin kalın. Eski problemler hortlayabilir. Sakince çözebilirseniz farkındalığınızın geliştiğinizi görebilirsiniz. 

BAŞAK: Her türlü ikili ilişki, ticari ilişkiler, müşteriler, ortaklıklarda birtakım yanlış anlaşılmalar olabilir. Haklı olduğunuzu ispatlamaya çalışmayın. Sakin kalın. Bitmesi gereken ilişkileriniz bu dönem bitecektir. İş ortamınızda, çalışma arkadaşlarınızla, maillerde, hizmet aldığınız insanlarda bazı iletişim aksaklıkları olabilir. Hayatınızda temizlik yapıp, yeniye yer açın. Evcil hayvanınız varsa bazı sağlık konuları gündeme gelebilir.

TERAZİ: Ertelediğiniz sağlık konularınız varsa kontrol ettirin. Aksayan işleriniz olabilir, iş ortamınızda dalgınlıklar, iletişimde sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Bilgisayar verilerinize, evraklarınıza dikkat edin. Çalışmıyorsanız kıyafetlerinizi ayıklayın, evinizi temizleyin, fazlalıklarınızı verin. Aşk hayatınızla ve çocuklarınızla ilgili bazı iletişim problemleri olabilir. Büyütmeyin. Riskli yatırımlardan uzak durun. 

AKREP: Eski bir aşkın geri gelmesi söz konusu olabilir. İyi düşünün. Yeni bir ilişkiye başlamayın. Yazışmalara dikkat edin. Çocuklarınızla ilişkilerde yanlış anlaşılmalar olabilir. Aile, yuva konuları, ebeveynlerle anlaşmazlıklar ön plana çıkabilir. Öfkeyle konuşmayın, sakin kalmaya özen gösterin. Elektronik eşyalarda bozulmalar olabilir, yenisini almayın. Taşınmayın. Ev almayın, satmayın. Ebeveynlerinizde sağlık sorunları çıkabilir.

YAY: Ailevi konularda geçmişteki bazı konular su yüzüne çıkabilir. İletişim sıkıntıları büyümesin. Evinizde elektronik eşyalar bozulabilir, yenisini almayın. Ev taşımayın, kontrat imzalamayın. Kardeşler ve çocukluk arkadaşlıklarıyla bazı yanlış anlaşılmalar yaşanabilir. Konsantrasyon problemleri ortaya çıkabilir. Organize olmaya çalışın, yeni sözleşme imzalamayın. Para transferlerine dikkat edin. 

OĞLAK: Maddi kaynaklarda sürpriz borçlar, aksaklıklar gün yüzüne çıkabilir. Ödemelere dikkat edin. Yeni eğitime başlamayın. Öğrenciyseniz sınava girecekseniz soruları iyi okuyun. İletişimsel sorunlar büyüyebilir. Arkadaşlar, kardeşlerle geçmiş konular ortaya çıkabilir. Yapacağınız seyahatler varsa iyi kontrol edin. Ticari faaliyetlerde imza atmayın. Aracınızda arızalanmalar çıkabilir.

KOVA: Finansal kaynaklar ve kariyerde sıkıntılar olabilir. Gelir gider dengenizde yüksek harcamalara, borçlara dikkat edin. Ödemelerinizi, internet bankacılığı gibi konuları iki kere gözden geçirin. İmza atmayın, sözleşmeleriniz varsa iyice değerlendirin. İkili ilişkilerde, sözlü yazılı iletişimde dikkat edin. Yeni kararlar almayın, yeni bir ilişkiye başlamayın.

BALIK: Sözlü, yazılı her türlü iletişimde dikkatli olun. Mesajlarla derdinizi anlatmaya çalışmayın. İş ve ilişkilerde yeni başlangıç yapmamak hayrınıza olacaktır. Eski aşklar geri gelebilir, iki kere düşünün. Yeni kararlar almamaya çalışın. Sağlık problemleri nüksedebilir. Nahoş dedikodular duyabilirsiniz. Sakin olmaya özen gösterin. Özelinizi paylaşmayın. Kararlarınızı bu dönem kendinize saklayın.

Yazarlar

17 Şubat Merkür Retrosu: Rüyalarda buluşuruz
Seyran Ataklı