Seyran Ataklı
13 Eylül 2020

17 Eylül Başak Yeniayı: Emek, gayret, sabret


Sonbaharı yavaş yavaş hissetmeye başlıyorken gökyüzünün kombinasyonları sarsıcı ve önemli etkileri önümüze sermeye hazır.

14 Eylül Jüpiter’in, 30 Eylül Satürn’ün geri hareketini bitirmesi, geçen hafta sizlerle paylaştığım, 2020’ye damga vuracak ve 14 Kasım’a kadar sürecek Mars retrosu önümüzdeki 4 ayı oldukça önemli kılacak.

17 Eylül Perşembe günü 25 derece Başak burcunda meydana gelecek Yeniay, an haritasında yükselenin Yay burcunda olması, yaşama dair umutlar, hedeflerle ilgili konuları öne çıkaracaktır. Hayatımızın bu döneminde alacağımız kararlar bizi seçim yapmaya zorlayacak. Kontrolümüz dışında gelişebilecek durumlara hazır olalım. Başak Yeniayı yaşamımıza getirmek istediğimiz düzen, sağlığımız, çalışma hayatımız, hizmetle ilgili her konuya vurgu yapıyor.

Yeniay yeni umutlardır. Satürn’ün ve Plüton’un Yeniay’a yapacağı üçgen açı sorumluluklarımızın fazlasıyla omuzlarımıza bineceğini, sınırlamaların gündemde olacağını gösterebilir. Pandemi, içinde bulunduğumuz Eylül ayı ve takip eden tüm sonbahar aylarını kapsayacak şekilde daha çok gündemimize yerleşecektir. Toplum anlamında endişe ve vesveseler artabilir.

Satürnyen Yeniay sağlıkla ilgili dikkat edilmesi gereken sorumluluk hissiyle, yarım kalmış konuları elden geçirmek anlamında oldukça önem teşkil ediyor. Emeklerimizin karşılığını almak isteyeceğiz. Sorumluluk ve düzen yeteneğimiz öne çıkacaktır. Her şeyi harika yapacağım derken bitkin, yorgun, endişeli bir ruh hali bizi esir alabilir. Mars’ın retrosu yeni başlamışken ruhumuz ve bedenimiz yorgunluğa teslim olabilir.

Yeniay sağlam kararlar almak, mantıklı ve sonuç odaklı hareket etmek isterken, Merkür’ün Terazi yolculuğu ve Güneş -Neptün karşıtlığı bizi kararsızlık rüzgarında oradan oraya savurabilir. Atılacak adımlara, yapılacak seçimlere dikkat etmek gerekiyor. Yaşamınızı paylaştığınız kişilerle, yakın arkadaşlarınızla ilgili kopuşlar yaşayabilirsiniz. Hayatı toparlamak, iyice düşünüp taşınarak plan program yapmak, ama yeniye başlamamak, sabır ve sükûnet önemli. Hiçbir şey aceleye getirilmemeli.

Toprak, tarım, üretim konuları mercek altında olacaktır. Çalışanlar, çalışanların hakları, hizmet sektörü, sağlık sektörü, doktorlar, çalışma şartları, iş kayıpları, meslek hayatında baskı kuran konular ortaya çıkabilir.

Eylül ayı genel olarak Satürn’ün kurduğu kontaklarla sakin kalmayı, planlı, programlı hareket etmeyi öngörüyor. Yeniay’a doğru giderken ay kapandığı için hafta başından itibaren kalabalık ortamlardan kaçınmakta fayda var. Bu noktada kendimizin, ailemizin sağlığına ekstra dikkat etmemiz gerekiyor.

Şifayla.

Mutlu Pazarlar.

VENÜS ASLAN BURCUNDA: PARILDA

Keyfin, ilişkinin, aşkın gezegeni Venüs, 2 Ekim’e kadar Aslan burcunda seyahat edecek.

Ateş elementindeki yolculuk duyguları coşturacak. İlişkilerde daha sıcakkanlı olacağımız, duygularımızı cömertçe paylaşacağımız, ikili ilişkilerimizde ve evliliğimizde kendimizi önemli hissetmek isteyeceğimiz bir döneme başladık. Yaşam enerjimiz yükselecek ve kendimizi daha tutkulu olarak ifade etmek isteyeceğiz. Aslandaki Venüs, kelimeleri gizliden gizliye değil dobra bir şeklide dile getirmek ister. Bu yüzden karşımızdaki kişilere gösterilen tepkiler net ve berrak biçimde aktarılır.

“Layık olduğum özeni görüyor muyum?” sorusu fark edilerek ilişkilere yeni yönde verilebilir. Bazı partner ilişkilerinde kıskançlık ve dominant tavırlar öne çıkarken, bazı ilişkilerde ise kalbin hızını arttıracak yeni aşklara yelken açılabilir. Göz önünde olma isteği kişisel yaşantıda olduğu kadar romantik ilişkilerde de kendini göstermek isteyecektir.

Kişisel yeteneklerimiz, artistik tavırlarımız bu dönem şaha kalkacaktır. Değer duygusu, daha doğrusu karşı taraftan değer görme arzusu artacaktır. Sadakat her duygunun önüne geçebilir. Merkür’ün Terazi burcundaki transiti de devam ediyorken her türlü etkileşimde düşüncelerimizi ve hissettiklerimizi açıkça gösterebilme adına yardımcı olacaktır.

Aslandaki Venüs her şeyi ama özellikle de sevgiyi ve aşkı talep eder. Onaylanmak ister. Arzu ettiğiniz, hedeflediğiniz şeylere karşı sahip olma isteği yükselirken, ilişkilerdeyse bu sahiplenilme duygusunun artmasına işaret eder. Dedim ya her konuda talepkâr olma güdüsü fazlalaşır. Amaçlara ulaşmak istenir. Ya da hedefe giden yolda adımlar atılır.

Her anlamda kendimizi 1 numara olarak hissetmek isteyebiliriz. Alkışlanmak, fark edilmek, takdir görmek gururu okşayacaktır. Sevgi, şefkat duygusu yükselecektir. Yaratıcılığın, yeteneklerin gösterildiği bir dönemdir. Eğlenmek, keyifli sohbetler, sanatsal faaliyetler adına çok güzel bir evredir.

Venüs Aslan burcundayken daha bakımlı, daha süslü ve dikkat çekici moda tercihleri yapılır. Renkli saç stilleri, parıltılı kıyafetler, ışıltılı makyajlar ön plana çıkabilir.

Eh konu Aslan’sa ego dolu ifadeler, kendini beğenmiş tavırlar, pohpohlanmak, az biraz çapkınlıkta işin içine karışabilir. Kibirli davranışlara, ben bilirimci tavırlara dikkat etmekte fayda var. Venüs aynı zamanda küçük para gezegeni temsil edildiğinden keyfe düşkünlükten dolayı lüks harcamalar artarken; borsa, altın, kumar gibi eğilimler ortaya çıkabilir. Tam da bu noktada tüketimi abartmamak, ihtiyaçları iyi belirlemek önem taşıyor. Mars’ın 9 Eylül’deki geri hareketiyle birlikte hayata dair hiçbir şeyi aceleye getirmemek, risk almadan hareket etmek çok önemli.

Sevgi, ilgi ve beklentilerinizin gerçekleşmesi dileğiyle,

Sevgiyle…

“Kendinizi, kendinizle zaman geçirmeyi yalnızlık sanmayacak şekilde yetiştirin.”/Andrey Tarkovski

17 EYLÜL BAŞAK YENİAYI’NIN YÜKSELEN BURÇLARA ETKİLERİ

KOÇ: Yeniay meslek hayatınız, çalışma ortamınız, çalışma arkadaşlarınız, günlük rutinleriniz alanında kendini gösterecek. İşle ilgili beklediğiniz fırsatlar önünüze gelebilir. Düzeninizi yenilemek, planlı hareket etmek isteyebilirsiniz. İş değişikliği söz konusu olabilir ancak şartlarınızı iyi değerlendirmeniz gerekiyor. İkili ilişkilerde kararsızlıklar yaşanabilir.

BOĞA: Aşk hayatınız, partnerinizle ilgili yenilikler, yeni kararlar alabilirsiniz. İlişkilerinizde sonuç odaklı hareket edebilirsiniz. Önümüzdeki 15 gün kendinizi özgüvenli hissedebileceğiniz bir dönem. Çocuklarınız, onların yaşamı ve eğitimleriyle ilgili yeni durumlar, yeni kararlar ortaya çıkabilir.

İKİZLER: Aile, ev, yuva alanlarında değişiklikler, yenilikler yapmak isteyebilirsiniz. Ebeveynlerle ilgili sağlık konuları gündeme gelebilir. Gayrimenkul alım satım, yatırımlar, kiralama konuları öne çıkarken, hesap kitap, ödeme anlamında dikkatli olun. Taşınabilir, yer değişimleri yapabilirsiniz. Sorumluklarınız bu dönem artabilir.

YENGEÇ: Kardeş, akraba, yakın arkadaş gündemleri ön plana çıkabilir. Hedefleriniz, geleceğe yönelik yeni kararlar, planlar yapabilirsiniz. Yeni eğitimlere başlayabilir, ticari konularda yeni anlaşmalar, imzalar atabilirsiniz. Zihinsel olarak hareketli bir dönem. Yakın çevrenizden destek alabilirsiniz. İş hayatında rekabete, düşmanlıklara dikkat edin.

ASLAN: Yeniay finansal, gelir gider dengesi anlamında düzenlemeler getirecektir. İş ve para konularında daha dikkatli davranacaksınız. Sorumluluklar artabilir. Maddi tablonuzu düzene koyabilirsiniz. Aileniz ya da işiniz kanalıyla parasal fırsatlar gelebilir. Mesleğinizle ilgili yeni kararlar ve fırsatlar önünüze gelebilir. Aşk hayatında güzel gelişmeler yaşanabilir.

BAŞAK: İlişkilerinizle ilgili değişim dönüşüm, yeni kararlar gündeme gelebilir. Özgüveniniz yükseliyor. Aile, iş, yerleşim konularında yeni kararlar alabilirsiniz. Yeni iş başlangıçları söz konusu olabilir. Fiziksel görünümünüzde yenilikler yapabilirsiniz. Kendinizi ortaya koyacaksınız. Parasal konularda doğru adımlar atın. Sağlığınıza dikkat edin.

TERAZİ: Yeni atılımlar yapmak yerine, kendi kendinize kalıp yaşamınızı planlamanız gereken bir süreçtesiniz. İçe dönebilirsiniz, kararsızlıklar, meşguliyetler yaşayabilirsiniz. Bazı konularda kendinizi kısıtlanmış hissedebilirsiniz. Sizin dışınızda gelişen konularla bazı yüzleşmeler gündeme gelebilir. Güvenmediğiniz insanlarla sırlarınızı, planlarınızı paylaşmayın.

AKREP: Yeniayla idealleriniz mercek altında. Gruplarla, mesleki konularda çaba gösterebilirsiniz. Özel hayatınız, sosyal çevre alanında hedefleriniz yenileniyor. Fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Aşk hayatınızda yeni adımlar atmak isteyebilirsiniz.
Sağlık konularına dikkat edin. Finansal anlamda yeni başlangıçlar karşınıza çıkabilir.

YAY: İş hayatında güzel fırsatlar yakalayabilirsiniz. Kariyerde yeniliklerle, değişimlerle karşılaşabilirsiniz. Yeni bir işe başlayabilir, yeni çevrelere girebilirsiniz. Kendinizi göstereceğiniz bir dönem. İşle ilgili yeni atılımlar, yeni imzalar atabilirsiniz. Maddi konularda olumlu gelişmeler yaşanabilir.

OĞLAK: Geleceğe yönelik planlarınız destekleniyor. Yeni eğitimlere, kişisel gelişim akademik konulara başlayabilirsiniz. Aile, ev konuları ağır basacaktır. Yeni girişimler hukuki konular, yurtdışı konularında yeni gelişmeler olabilir. Kariyerde yeni girişimlerde doğru adımlar atmaya özen gösterin.

KOVA: İşle ilgili bazı sorunlar yaşanabilir. Geleceğe yönelik bazı kararlarda aksamalar olabilir. Eşinizle, ailenizle ilgili ortak gelirler ön planda olabilir. Parasal konularda, harcamalara dikkat etmek gerekiyor. Miras, nafaka, kredi, burs konularında destek görebilirsiniz. Ebeveynlerinizin ve kendinizin bedensel, ruhsal sağlığınız önem taşıyor.

BALIK: İlişkiler, ortaklıklar, yakın arkadaşlıklar mercek altında. İş, mesleki anlamda, ya da toplumsal statünüzde değişiklik yaşanabilir, önemli kararlar verebilirsiniz. Ortaklıklarda, finansal konularda anlaşmazlıklar yaşanabilir. Bu dönemde harcamaları abartmamak gerekiyor.

Yazarlar

17 Eylül Başak Yeniayı: Emek, gayret, sabret
Seyran Ataklı