Seyran Ataklı
18 Ekim 2020

16 Ekim Terazi Yeniayı: Tamam mı, devam mı?


16 Ekim Cuma günü saat 22.30’da 23 derece Terazi burcunda Yeniay’ı karşıladık.

Yolumuzu bulmakta, yön duygumuzu tayin etmekte zorlanabileceğimiz dönemlerdeyiz. Jüpiter, Satürn, Plüton ile kare açıda, retro Marsla karşıt, yani ‘sert’ açıda olan Yeniay enerjimizi düşürebilir ve motivasyonumuzu köreltebilir. Kendimizi daha stresli, daha kuruntulu, Merkür Akrep retrosu da yeni başlamışken daha takıntılı hissedebiliriz. Geçmiş anılar, eski yaşanmışlıklar bu hafta fazlaca hatırımıza gelebilir. Bu anılar hatıra dolabımızın mutlu tarafta olanlarını değil, acı deneyimlerle harmanlanmış olanlarını karşımıza çıkaracaktır.

Bir Terazi Yeniay’ını konuşuyorsak “Adalet” kavramı listenin en başında yer alır. Kendinize bu dönem sormanız gereken, yaşamınızda denge unsurunun nerede şaştığı, alma- verme ikilisi ve gösterdiğiniz iyiliğin karşılığını alıp alamadığınız olmalıdır. Bundan dolayıdır ki, yaşamınızda kurduğunuz her ilişki adına gözden geçirme zamanıdır.

İkili ilişkiler, ortaklıklar, evlilikleri temsil eden Terazi burcu bu konuları en üst perdeden yaşamımızda öne çıkarır. Yeniay, dengesiz, yürümeyen, sıkıntılı her ilişkide artık yeni ufuklara doğru yola çıkılmasının şart olduğunu bizlere gösterecektir. Mutsuz eden partner ilişkileri, evlilikler iyice yol ayrımlarına, bitişlere gidebilir.

Buna ilaveten bugün gerçekleşen Venüs-Neptün karesi Yeniay görünümüne katmerli bir etki yaparak, beklentilerde hayal kırıklıkları, aldanmalar, aldatılmalarla yüzleştirebilir. Bir anda başlayıp, bir anda biten ya da aniden ‘hayatınızın aşkı’ gibi görünen partner konularına dikkat etmek gerekiyor. O verilip tutulmayan sözler acı kırmızı biber yemişçesine sizi toz duman etmeden ayaklar yere sağlam basılmalı. Oğlak burcundaki gezegen diziliminin Yeniay’a sert açısı zaten gerçeklerin kabuğundan çok çabuk bir şekilde gün yüzüne çıkacağının habercisi olacaktır.

Omuzlarımızda daha fazla sorumluluk duygusu hissedebiliriz. Gökyüzü bu dönem durmayı ve acele kararlardan kaçınmayı salık veriyor. Ani kararlardan kaçınmalıyız. Sürüncemede kalmış olan konuları zorlamamak, sakin kalmak, içe dönmek çok işe yarayabilir. Bunun yanı sıra süregelen ilişkilerde var olan problemler varsa onları çözüme oluşturmak, gözden geçirmek, pozitife yönlendirmek anlamında adımlar atılabilir.

Global olarak dünya üzerinde çekişli ve zorlayıcı bir sonbahar döngüsündeyiz. Siyaset, diplomasi, hak, hukuk, ülkelerarası ilişkiler Terazi burcu tanımında yer alır. Ülkemizin Yükselen burcunun da Yengeç olduğunu yinelersek, diplomatik ilişkiler, komşularla ilişkiler, açık düşmanlıklar, ülke güvenliğini ilgilendiren hassas durumlar, askeri hareketlilik konusunda Yeniay dikkatli adımlar atılması gerektiğine vurgu yapacaktır. Mars bu dönem çatışmaları arttırabilir,

Doğu Akdeniz, Yunanistan, Ermenistan-Azerbaycan sıcak gündeminde gerginlikler yükselebilir. Yine global olarak deprem, yangın, volkanik patlamalar, kasırgalar meydana gelebilir. Ekonomi konusu önemli. Para piyasalarında zorlanmalar, borsada düşüş, dolar, euro ve altının yükselişi ülke gündemini hareketlendirecek gibi görünüyor. Bunca zorluğa rağmen bireysel anlamda Yeniay’ın ışığının yaşamınızda yenilikler getirmesini dilerim.

10-19 Nisan arasında doğan Koç, 12-21 Ekim arasında doğan Terazi, 13-22 Temmuz arasında doğan arasında doğan Yengeç 11- 20 Ocak arasında doğan Oğlak burçları Yeniaydan en fazla etki alan burçlar olacak.

Ayrıca doğum haritasında 20-29 derece arasında Yükselen, ay, öncü burçlarda kişisel gezegenleri olanlar aynı derecede etki alacaktır.

“İnsan geçmişin hasretçisi, geleceğin özlemcisi, yaşadığı anın şikâyetçisidir.” Charles Bukowski

16 EKİM TERAZİ YENİAYININ YÜKSELEN BURÇLARA ETKİLERİ

KOÇ: İlişkilerinizin ön plana çıkacağı bir süreçtesiniz. İletişimde gerginlikler ortaya çıkabilir. Yönetici gezegeninizin Merkür’le birlikte retro olması geçmiş sorunların yeniden açılabileceğini gösteriyor. Evlilik, ortaklık, iş hayatınızda, ticari konularda bazı baskı ve gerilimler ortaya çıkabilir. Maddi konularda bazı farkındalıklar yaşayabilirsiniz. Ailevi sorumluluklar bu dönem artabilir. Geçmiş ilişkiler karşınıza gelebilir, çözülememiş sorunlar varsa yüzleşmeler yaşayabilirsiniz.

BOĞA: Meslek hayatınız, işiniz, çalışma koşullarınız alanında yeni düzenlemeler yapabilirsiniz. Yaşamınızla ilgili yeni kararlar gündeminizde olacaktır. Bazı dönemeçler, iş ayrılıkları gündeme gelebilir. Sağlığınıza, beslenmenize bu dönem dikkat edin. Kronik rahatsızlıkları tedavi ettirmek açısından güzel bir Yeniay. Hizmet aldığınız kişilerle bazı yol ayrımları ya da yeni kararlar alabilirsiniz. Rutinlerinizi gözden geçirin ve düzenleyin.

İKİZLER: Yeni enerjilere açık bir dönem. Sosyal hayatınızda renklilikler, tanışmalar, yeni flörtler, aşk hayatınızda yenilikler meydana gelebilir. Yönetici gezegeninizin retro olması yine de yeni başlangıçlar adına düşünmeden adım atmamanızı salık veriyor. Geçmiş ilişkilerden geri dönüşler, karşılaşmalar gerçekleşebilir. Eski arkadaşlarınızla görüşebilirsiniz. Sanatsal yetenekleriniz varsa yaratıcılığınız artabilir, çocuklarınızla ilgili gündemler hayatınızda yer alabilir.

YENGEÇ: Yaşamınızda atmak istediğiniz yeni adımlar ve planlar konusunda temkinli olun. İlerlemesini istediğiniz konularda yavaşlamalar meydana gelebilir. Ev değiştirmek, gayrimenkul alım satımı, taşınma gibi konularda yeni kararlar almak isteyebilirsiniz. Aileyle ilgili bazı anlaşmazlıklar yaşanabilir, ikili ilişkilerde sorunlara dair bazı uyanışlar yaşayabilirsiniz. Kariyerde sorumluluklar artarken, iş değişikliği yapmak, ya da iş değiştirmek konusunda retro bitimini beklemeniz daha yerinde olacaktır.

ASLAN: İletişiminizin güçlendiği bir Yeniay. Yaşamınızda yeni planlar organize edebilir, yapmak istediklerinizi şekillendirebilirsiniz. Yeni bir eğitime başlayabilir ya da yarım bıraktığınız bir eğitim varsa tamamlamak üzere harekete geçebilirsiniz. Kardeş, akraba, yakın arkadaşlarla ilgili ilişkilerde çözülmemiş sorunlar varsa bunları çözmek adına adım atabilirsiniz. Ya da onların yaşamında bazı yeniliklere şahit olabilirsiniz. Seyahate çıkmayı düşünüyorsanız bazı aksaklıklara karşı temkinli olun.

BAŞAK: Maddi konular, kazancınız, gelir gideriniz ay boyu ön planda olacak. Harcamalarınıza bu dönem dikkat edin, ayağınıza yorganıza göre uzatın. Unutulmuş ya da beklenmedik bazı harcamalarla da karşılaşabilirsiniz. Bütçenizi gözden geçirmeniz adına Yeniay size bazı aydınlanmalar getirebilir. Kariyerde bazı sorunlara çözüm bulabilirsiniz. Yatırımlar konusunda Merkür’ün retro olduğunu hesaba katarak risksiz, dikkatli adımlar atın.

TERAZİ: Sizin Yeniayınız. Yaşamınızda bazı sorumlulukların arttığı bir dönemden geçiyor olabilirsiniz. Gökyüzünün sert açıları her türlü ilişkide bazı anlaşmazlıklar yaşatabilir. Eş, ortaklık, kariyer, hukuksal konularda aksaklıklar, gerginlikler ortaya çıkabilir. Özellikle kariyer, iş konularında yoluna girmeyen beklentiler sizi yorabilir. Sağlığınıza dikkat edin. Hayatınızda müdahale edemeyeceğiniz konulara karşı biraz yumuşama ve kabullenme enerjisine girmelisiniz. Eski bazı konuları tamamlayın ve netleştirin.

AKREP: Yönetici gezegeninizin retro olması sizi yorgun hissettirebilir. Zihinsel, ruhsal ve bedensel anlamda enerjiniz düşebilir. Bu dönem yalnız kalmak, içe dönmek isteyebilir, kendinizi kuruntulu, takıntılı hissedebilirsiniz. Bazı sağlık sorunları nüksedebilir, ancak bunları iyileştirmek, gereken tedavilere başlamak adına gökyüzü size yardımcı olacaktır. Gizli düşmanlıklarla karşılaşabilirsiniz. Kariyerde karşılaşabileceğiniz sorunlara karşı bazı çözümler getirebilir, yeni kararlar alabilirsiniz.

YAY: Hayata dair yeni hedeflerin, fırsatların karşınıza çıkacağı bir Yeniay. Yeni teklifler alabilir, bazı planlarınızı gerçekleştirmek için adım atabilirsiniz. Eski ilişkilerle yüzleşmeler, karşılaşmalar, geri dönüşler söz konusu olurken, bir hevesle başlayacak aşk ilişkilerine karşı Merkür’ün retro olduğunu unutmayın. Yeni başlangıçları 3 Kasım sonrasına bırakın. Çocukları olanlar için onların gündemleri, eğitimleri ön plana çıkabilir. Yaşamınızdaki eksikleri yeniden gözden geçirme zamanı.

OĞLAK: Toplumsal statünüz, mesleğiniz, kariyeriniz ön planda. Otorite figürleriyle ay boyu anlaşmazlıklara karşı sakin kalmakta yarar var. Mesleğinizde, işinizde, yuvanızda üzerinizde görev, sorumluluk ve baskının arttığını hissedebilirsiniz. Öte yandan kimileri için kariyerde yeni oluşumlarda söz konusu olabilir. Aile içinde ebeveynlerle ilgili geçmişte kalan bazı konuların konuşulup çözüme ulaşması gerekir.

KOVA: Terazi Yeniayı hayatınızdaki yeni planlarınıza ışık tutuyor. Yeni bir eğitime başlayabilir, kişisel gelişim, akademik konularda kendinizi geliştirmek isteyebilirsiniz. Uzaklarda yaşayan akrabaların gündemleri, yurtdışı bağlantılı işler, ticari girişimlerinizde bazı yavaşlamalar ve kısıtlanmalar ortaya çıkabilir. Hukuksal alanda bazı çözülmemiş konularda gelişmeler yaşayabilirsiniz. Seyahat planlarınız varsa aksaklıklar, ertelemeler söz konusu olabilir.

BALIK: Finansal konular, eş ya da aileyle olan ortak gelirlerde sorunlar varsa çözüm yoluna gidebilirsiniz. Yatırımlarınıza, ödemelerinize ay boyu dikkat edin, risk almayın. Kredi, nafaka, miras, sigorta, vergi konuları gündeme gelebilir. Yeni bir kredi başvurusu yapmak istiyorsanız Merkür retrodayken ertelemeniz ve 3 Kasım sonrasını beklemeniz yerinde olacaktır. Bazı beklenmedik harcamalar, unutulmuş ödemeler çıkabilir. Gelir gider dengenize, bütçenize dikkat edin. Alamadığınız paralar varsa elinize geçebilir.

Yazarlar

16 Ekim Terazi Yeniayı: Tamam mı, devam mı?
Seyran Ataklı