Seyran Ataklı
15 Kasım 2020

15 Kasım Akrep Yeniayı: Uykudan uyanıyoruz


2020’nin sonuna doğru yaklaşıyorken sonbahar ayları hem dünyada hem kişisel hayatlarımızda değişim için düğmeye bastı. Siyasi değişimler, covid’in artışı ve bununla birlikte vaka sayılarının Amerika’dan Avrupa’ya doğru kayması, İzmir’de yaşanılan deprem, Azerbaycan-Ermenistan arasındaki savaş gökyüzü dizaynı açısından hareketli ve sancılı günleri önümüze getirdi.

Bugün (15 Kasım) saat 08.07’de Akrep burcunun 23 derecesinde dünyaya olan yakınlığı sebebiyle yılın son süper ayını yaşayacağız. Ve Yeniayla birlikte, 2 aydır hem global hem kişisel anlamda zorlu etkiler ortaya çıkartan Mars’ın Koç burcu retrosuna bugün veda edeceğiz. Evet Mars düz hareketine başlasa da gücünün zirve yaptığı Koç burcu yolculuğu sonlanmadan dünyaya rahat vermeyecek olsa da dönüştürücü bir döneme geçiyoruz.

Akrep burcu ölüm ve yeniden doğuşun tanımıdır. Krizlerle bağlantılıdır. İçimizdeki aydınlık ve karanlık tarafımızı aynı oranda ortaya çıkartır. Bu ne demek derseniz içimize yapacağımız yolculuk adına kıymetli zamana adım atıyoruz. Kendi gücümüzü fark etmek, içsel gücümüzü elimize almak, kendi kendimizi şifalandırmak önümüzdeki 15 gün çok önemli olacak.

Mars retrosuyla birlikte paralel giden Merkür retrosu, geçtiğimiz Ekim ayında zor açılar barındıran Yeniaylar ve Dolunaylar bizi adım atmaktan, yeniye başlamaktan, harekete geçmekten, bir şeyleri başlatmaktan alıkoymuştu. Bazılarımız yaşam hevesimizi, ilgi alanlarımızı kaybederken, bazılarımızın kolunu bile kaldıracak enerjisi yoktu. İşte artık retrodan çıkan ve Yeniayın yöneticisi konumundaki Mars bizi uykudan uyandıracak ve bazı hayallerimizi somutlaştıracak.

Artık gezegen retrolarının bitimiyle beraber duraksayan tüm işler harekete geçecek. Mars her zaman başlatma, harekete geçme ve geçirme enerjilerini içinde barındırır. Bizde bu Akrep Yeniayıyla dönüşüm gücümüzü elimize alacağız. Önümüzdeki 15 gün içe dönüşler yaşayabilir, hesaplaşmalar yapabilir, çürümüş olan kişi ve konuları bitirme kararı alabiliriz. Elbette Akrep burcundan söz ediyorsak mücadele sakin sularda olmayacaktır. Engellerle karşılaşabiliriz. Ancak gücü elimize almak, kararlılık göstermek, sorumluluklarımızı bilmek bizi hedeflerimize ulaştırabilir.

Finans ve para koşullarımızda krizler yaşıyorsak bunları çözme yolunda adımlar atarken, kaynaklarımızı çoğaltmak için yeni kazanç yolları arayacağız. Motivasyon ve risk almak konusunda cesaretlenmek güzel ancak ön plana çıkarken temkinli adımlar atmaya da özen göstermeliyiz.

İkili ilişkilerde baskıcı, manipülatif davranışlara dikkat etmek gerekiyor. Kaybetme korkusu üzerimizde baskı oluşturabilir. Seçimler, yol ayrımları yaşayabiliriz.

Gizli meseleler, entrikalar ortaya çıkabilir. Bugün gerçekleşecek bir diğer önemli açı Venüs-Plüton karesiyle aşk, duygusal ilişkilerde beklentiler artabilir ve beklentilerin karşılanmaması karşı tarafta öfke yaratabilir. Aşk acısı katlanarak artabilir. Şartları zorlamak yorucu hale gelirken, tutkulu ve kıskanç davranışların fazlası zararlı hale gelebilir. İletişim dilimiz söylemlerimiz de aynı oranda önemli. İğneli bir üslup geri dönülmez durumlara sokabilir.

Akrep Yeniayı, toplumda kadınlarla ilgili taciz vakaları ortaya çıkabilir, şiddet haberleri gündeme gelebilir. Gerginliklere dikkat etmek gerekiyor. Dişi enerjilerin kendini ortaya koyması, sorunlarını dile getirmesi bu dönem mercek altında olacaktır.

Yeniay haritasının Yükselen burcunun da Akrep burcu olması yoğun enerjiler barındırıyor. Yönetici gezegen Mars’ın 6. evde hareket ediyor olması sağlık konularının ön plana çıkacağının işaretçisi. Covid’le birlikte kısıtlamaların gelmesini, toplum olarak daha fazla özenli hareket etmek gibi konuları örnek olarak gösterebiliriz. Yine aşıyla ilgili gelişmeler söz konusu olabilir. Hizmet sektörü, iş ve çalışma koşulları, sağlık sektöründe çalışanlar mercek altında olacaktır.

Sağlıkta hem eril hem dişil anlamda üreme problemlerine karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Sağlık dolu bir hafta dilerim.

“Kimine güvenebildiğin için huzurlusundur… Kimine de artık güvenmemen gerektiği için…” Charles Bukowski

15 KASIM YENİAYININ YÜKSELEN BURÇLARA ETKİLERİ

KOÇ: Maddi konular yaşamınızda bu dönem ön planda olacak. Başkalarıyla paylaşılan finans konuları, ortaklıklar, aileniz ya da eşinizle paylaştığınız ortak gelirlerde yeni koşullar ve değişiklikler meydana gelebilir. Nafaka, miras, kredi, alacak verecek konularında yenilikler yeni kararlar meydana gelebilir. Ruhsal ve fiziksel sağlığınıza dikkat edin. Endişelerden ve kuruntulardan kendinizi uzak tutmaya çalışın.

BOĞA: Evlilik, ortaklık, tüm ikili ilişkiler mercek altında. Birlikteliğinize ya da evliliğinize dair yeni kararlar alabilirsiniz. Yeni ay yeni başlangıçlar getiriyor. İş ve mesleki alanlarda yeni adımlar atabilirsiniz, teklifleri iyi değerlendirin. Yaşamınızda tamamlanamayan tüm konuların sonuca ulaşması gündemdeyken, hukuksal mevzularınız varsa gelişmeler yaşanabilir.

İKİZLER: İş ve mesleki hayatınız, çalışma ortamınızdaki arkadaşlarınızda yeni hareketlilik söz konusu olabilir. Takım çalışmalarında yenilikler yapabilirsiniz. Çalışma temponuz bu dönem sizi yorabilir. Kendinizin ve ailenizin sağlığına önümüzdeki 15 gün dikkat edin. Bağışıklığınızı güçlendirin. Çalışmıyorsanız günlük düzeninizde farklılıklar yapabilir, hizmet aldığınız kişilerle ilgili değişimler yaşayabilirsiniz.

YENGEÇ: Aşk, ilişki ve partner konuları ön planda olurken yeni kararlar yeni başlangıçlar, sürpriz birliktelikler gündeme gelebilir. İş konusunda yenilikler, yeni teklifler söz konusu. Mesleki başlangıçlar yapabilirsiniz. Çocuk sahibi olmak isteyenler için hamilelik gibi güzel haberler alabilirsiniz. Çocukları olanlar için de odak noktanız çocuklarınız olacaktır. Harcamalar bu dönem artabilir, yeni yatırımlar anlamında riskten uzak durun.

ASLAN: Ev, aile, yuva konularında yeni başlangıçlar olabilir, problemler çözülüyor. Evde tadilat, tamirat yaptırabilir, gayrimenkul alım satımı, kiralama, emlak yatırımları yapmak isteyebilirsiniz. Ebeveynlerle ilgili yenilikler, onların sağlığı, taşınma, yer değişiklikleri söz konusu olabilir. Ailenizle ilgili bazı sırlar ortaya çıkabilir. Meslek hayatınızda sürüncemede olan konularda tamamlanmalar söz konusu.

BAŞAK: Hayatınıza dair yeni planlar, yeni kararlar almak isteyebilirsiniz. İletişiminiz güçleniyor. Korkularınız, endişeleriniz bu dönem artsa da size iyi gelmeyen kişi ve olaylarla vedalaşabilirsiniz. Motivasyonunuzu yüksek tutun. Yeteneklerinizi ortaya çıkarmak, yazmak, çizmek, tasarlamak isteyebilirsiniz. Kardeş, yakın arkadaş ve akrabaların hayatlarındaki değişimlere ortak olabilirsiniz. Yeni eğitimler düşünüyorsanız güzel zamanlar.

TERAZİ: Maddi konular ön planda. Kaynaklarınızla ilgili yeni gündemler, yeni anlaşmalar söz konusu olabilir. Elinize sürpriz paralar geçebilir. Taşınmak, ev almak gibi durumlar yaşamınıza vurgu yapabilir. Kararlı ve sağlam adımlar atın. Masraflarınız artabilir, harcamalarınızı iyi yönetin. Eş ya da ortaklı işleriniz varsa yeni kararlar alabilirsiniz. İkili ilişkilerde mücadele devam edecek.

AKREP: Yeniay burcunuzda. Yaşamınızda yeniliklere adım atacaksınız. Ön plana çıkacaksınız. İş ve mesleki konularda kararlılıkla hareket edeceksiniz. Bazı ikili ve sosyal ilişkilerinizin sonlanması ya da yeni başlangıçları gündeme gelebilir. Sağlığınıza özen gösterin. Yumurtalık, rahim sorunlarına karşı temkinli olun. Dargın olduğunuz kişilerle barışmalar meydana gelebilir.

YAY: İçe döneceğiniz bir dönem. Yalnız kalmak isteyebilirsiniz. Kontrol dışı durumlar ortaya çıkabilir. Gizli düşmanlıklara dikkat edin. Akrep Yeniayı özellikle duygusal ilişkilerde bazı sırların ortaya çıkması, beklenmedik gerilimleri meydana getirebilir. Beklentilerinizi bu dönem çok yüksek tutmayın ve tutkularınızı kontrol etmeye çalışın. Ruhsal ve fiziksel sağlığınıza özen gösterin. Platonik aşklara dikkat edin.

OĞLAK: Meslek hayatınızda hedefleriniz için yeni adımlar atacaksınız. Takım çalışmaları gruplar ve sosyal ilişkilerinizde gözler üzerinizde olabilir. Yeni arkadaşlar edinirken, ev, aile konularında da değiştirmek, yenilemek istediğiniz ne varsa gerçekleştirebilirsiniz. Geleceğe dair yeni plan ve projelere başlayabilirsiniz. Bir idealiniz gerçekleşirken, evlilik kararı alabilirsiniz.

KOVA: Toplumsal statü, kariyer konularında değişime gidebilirsiniz. Özel ilişkilerde evlilik ya da ayrılık kararı, mesleki bitiş ve yeni başlangıçlar söz konusu olabilir. Üstlerinizden gelecek yeni teklifler, iş ve sorumluluklarla ilgili yenilikler, terfiler gündeme gelebilir. Yeni kariyer anlaşmaları yapabilirsiniz.

BALIK: Yaşama dair kendinizi geliştireceğiniz bir dönem. Yeni eğitimler, kişisel gelişim, akademik konularda başarı sizden yana. Reklam, basın yayın, sosyal medya alanında yeni kararlarınız gündeme gelebilir. Başarı ön plana çıkmanızı sağlayabilir. Yeniay uzaklarla ilgili haberler, akrabalar, yurtdışı konuları, yurtdışı bağlantılı iş yapanlar için şanslar ve yenilikler getirebilir. Kararlı adımlar atacaksınız.

Yazarlar

15 Kasım Akrep Yeniayı: Uykudan uyanıyoruz
Seyran Ataklı