1.1 milyon dolara satılan Hitler’in kol saati eleştirilerin odağında

1.1 milyon dolara satılan Hitler’in kol saati eleştirilerin odağında

ABD merkezli müzayede evi Alexander Historical Auctions, Nazi lideri Adolf Hitlere 20 Nisan 1933 tarihinde hediye edilen kol saatinin 1.1 milyon dolara satıldığını açıkladı. Satış, bir çok Yahudi topluluğun eleştirilerinin hedefi oldu.

Alexander Historical Auctions adlı müzayede evi, 28 Temmuz günü başlattığı açık arttırmayla aralarında Hitlerin saatinin de bulunduğu bir dizi askeri ve kişisel eşyanın satışını gerçekleştirdi. Saat, Hitlere 44üncü doğum günü sebebiyle verildiği ifade edildi. Saatin nasıl elde edildiğine dair yapılan açıklamada müzayede evi Bu inanılmaz saat, 4 Mayıs 1945 Cuma günü, saati savaş ganimeti olarak ele geçiren bir Fransız askerinden gelen sarsılmaz bir doğrudan kökene sahip ifadelerini kullandı.

YÜZLERCE EŞYA SATILDI

Saat 1.1 milyon dolara satılırken aynı açık artırma satışında Hitlere ve Nazi işaretleri taşıyan altın şahin arması 200 bin dolara satıldı. Satılan yüzlerce eşya arasında Hitlerin yaptığı sulu boya resim, Hitlerin masa kırtasiye seti, Eva Brauna ait bir elbise, Nazilere ait apoletler, madalyalar, ve silahlar yer aldı.

AVRUPA YAHUDİ BİRLİĞİ ÇAĞRI YAPTI

Belçika merkezli Avrupa Yahudi Birliği (EJA), bu satışları şiddetle eleştirdiklerini belirterek satılan eşyaları tiksindirici olarak nitelendirdi. 34 Yahudi lideri, 28 Temmuzda ortak imzayla müzayede evine satışları iptal etmeye çağırdı. Birliğin Başkanı Haham Menachem Margolin, satışın “Nazi partisinin neyi temsil ettiğini idealize edenlere yardım sağladığını” belirterek bu eşyaların müze ve yüksek öğrenim kurumlarına ait olması gerektiğini vurguladı. (DHA) 

Dünya

1.1 milyon dolara satılan Hitler’in kol saati eleştirilerin odağında
Dünya