Seks sadece yatakta ve karanlıkta yapılmaz!

Seks sadece yatakta ve karanlıkta yapılmaz!
16 Nisan 2019 - 06:00

Seks yapılan mekan ve ortamın özellikleri tamamen eşlerin zevkine göre karar verilebilecek bir durumdur… Sadece yatak odasıyla sınırlamak ise yanlıştır.

Eşimi kurallarından nasıl vazgeçiririm?

SORU:

5 aydır evli bir erkeğim. Eşim karanlıkta ve sadece yatak odasında sevişmek istiyor. Ben ise bu kadar kuralcı olmamasını istiyorum. Onu nasıl ikna ederim? M.B./Mersin

CEVAP:

Özellikle bayanlar cinsellik konusunda daha utangaç olduğu için partnerlerinin kendisini çıplak olarak görmesinden rahatsızlık duyarlar ve sevişirken tamamen karanlık olan bir ortamı tercih ederler. Kendinizi yavaş yavaş çok karanlık olmayan ortamlarda sevişmeye alıştırabilirsiniz. İlk etapta ışıklar açıkken sevişmeniz tabii ki kolay olmayacaktır ancak tamamen karanlık olmayan hafif loş bir odada birbirinizi sevişirken görebileceğiniz bir ortamda seks yapmak hem size hem de partnerinize daha çok zevk verecektir. Aynı şekilde klişeleşmiş bir diğer yanlış da seksin yatak odasından başka yerde yapılamayacağıdır. Seks banyoda, mutfakta, oturma odasında, halının üstünde, koltukta, sandalyede de yapılır. Seksi belli kalıplar içerisine koymak ondan alınan zevki kısıtlar. Seks, iki kişi arasında ve özel ortamlarla yaşanır. Baş başa olduğunuz her mekan seks için uygun ortama dönüştürülebilir.

Ön sevişmenin fazlası sorun yaratmaz mı?

SORU:

28 yaşında 3 yıldır evli bir erkeğim. Eşimle mutlu bir beraberliğimiz var ancak cinsellikte bazen ters düşüyoruz. Örneğin eşim ön sevişmeyi fazla uzatmamı istiyor. Bu da sorun yaratmaz mı? M.B./Ankara

CEVAP:

Ön sevişmenin süresi kaliteli bir cinsel birliktelik için çok önemlidir ve penisin vajinada kalma süresini uzatır. Genelde erkekler ön sevişme aşamasını atlayıp bir an önce ilişkiye girmeyi tercih etseler de kadın için genital bölgenin gevşemesi ve kayganlaşması açısından yeterli sürede ön sevişme gereklidir. Fakat sanılanın aksine çok uzun süren ön sevişmeler orgazmın kalitesini düşürür. Gereğinden fazla uzatılan ön şevişme, hem kadının hem de erkeğin orgazma ulaşma süresini uzatır ve yaşanacak orgazmın şiddetini düşürebilir.

Niye bir türlü vajinal orgazm olamıyorum?

SORU:

3 yıldır evli bir kadınım. Evlendiğim günden bu yana vajinal orgazm yaşayamıyorum. Bu mümkün değil mi? B.Y./Sivas

CEVAP:

Kadınlarda orgazm, çoğunlukla direkt klitoris uyarısıyla oluşuyor. Klitoris, erkekteki penis başının karşılığıdır ve cinsel ilişki veya mastürbasyon sırasında klitoris erkeğin penisi gibi sertleşmektedir. Ancak kadınlar klitoral orgazmın yanı sıra vajinal orgazm da yaşayabilirler. Vajinal orgazm, cinsel ilişki sırasında penisin vajinaya girmesi ile yaşanan orgazmdır. Bu daha çok, zamanla öğrenilen bir tecrübedir. Vajinal orgazm ve klitoral orgazmı bir arada yaşadığınızda ise mükemmel orgazmlar yaşamanız kaçınılmazdır.

16 Nisan 2019 - 06:00