Otizmli Furkan, 3 boyutlu resim sergisi açtı

Otizmli Furkan, 3 boyutlu resim sergisi açtı
19 Mayıs 2019 - 09:14

Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde güzel sanatlar lisesi öğrencisi otizmli Furkan Akot (17) `Bit Pazarı´ adını verdiği yağlıboya, pastel, karakalem ve 3 boyutlu heykel ile tablolardan oluşan 6´ncı kişisel sergisini açtı.

Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi Resim bölümüne başladıktan sonra sanata ilgi duyan otizmli Furkan Akot, içerisinde 2 ve 3 boyutlu resim çalışmaları, imgesel, desen ve atık kağıt ve plastikten yaptığı sanat eserleriyle okulda sergi açtı. Şu ana kadar 6´ncı kişisel sergisini açan Furkan Akot’un ‘Bit Pazarı’ adını verdiği sergi ilgi gördü.

Annesi Zehra Akot Furkan’ın 6’ncı kişisel sergisini açtığını söyleyerek, “Furkan’ın 1,5 yaşında otizmli olduğunu fark ettik ve 2 yaş itibariyle özel eğitime başlattık. Çok yoğun bir süreç oldu bu bizim için, ama bu süreçte Furkan, boyalarla, kalemlerle çok iç içeydi ve o arada okuma yazma işini halletmiş oldu. Onun hayatında sanat hep vardı, ilgisi vardı materyallere karşı. 8’inci sınıfta profesyonel anlamda destek almaya karar verdik. Bir lise seçmek istediğimizde bunun güzel sanatlar lisesi olduğunu düşündük. Furkan da böyle istedi, sonra Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi’nin sınavına girerek kaynaştırma kontenjanından kazandı ve şu an 11’inci sınıf öğrencisi olarak devam ediyor. Furkan soyut çalışmalardan çok hoşlanıyor, atık malzemeleri kullanmayı çok seviyor, çamurla arası çok iyi. Kendince bir şeyler yapmayı ve üretmeyi çok seviyor. Sanıyorum 2 boyutlu, 3 boyutlu ve soyut çalışmalarda daha başarılı oluyor” dedi.

19 Mayıs 2019 - 09:14