Muharrem İnce: Türkiye’nin dört bir yanını kucaklamak istiyoruz

11 Mayıs 2018 - 07:14

CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, cezaevinde ziyaret ettiği Selahattin Demirtaş ile olan görüşmesini anlattı. İnce, Demirtaş’ın kendisine, “Başkanım her aday birer hafta sırayla hapis yatsın. Hepsini ben yatmayayım” esprisini yaptığını söyledi. Hakkari’ye gelen CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce halka hitap ettiği sırada, mal varlığını içeren ve üzerinde imzası bulunan kağıtlar da görevliler tarafından basın mensuplarına dağıtıldı.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dört bir yanını kucaklamak istediklerini söyledi. İnce, “Bugün Hakkari’deyiz, yarın Rize’deyiz, akşam ise Antalya’dayız. Türkiye’yi düşünün dört köşesini Edirne, Hakkari, Rize ve Antalya, dört bir köşeyi de kucaklamak istiyoruz” dedi.

Hakkari mitingine katılmak üzere özel uçakla Yüksekova ilçesine gelen cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Selahaddin Eyyubi Havalimanı’nda partililer tarafından karşılandı. Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM Başkan Vekili Yaşar Tüzen, CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Bülent Öz, Rıza Yalçınkaya, Necati Yılmaz, İlhan Cihaner, Fikri Sağlar, Mevlüt Dudu, Gaye Usluer, Niyazi Nefikara, Ali Şeker, Orhan Sarıbal ve Mehmet Tüm’ün eşlik ettiği Muharrem İnce, Hakkari’ye hareket etmeden önce, gazetecilere kısa bir açaklamada bulundu.

Tüm Türkiye’yi kucaklamak istediklerini belirten İnce, “Toplumu ayrıştırmaya, bölmeye çalışmıyoruz. Tam tersine, amacımız ülkemize huzur gelmesi. Hep beraber yaşamak istiyoruz. Dün Edirne’de miting yaptık. Bugün Hakkari’deyiz, yarın Rize’deyiz, akşam ise Antalya’dayız. Türkiye’yi düşünün, dört köşesini, Edirne, Hakkari, Rize ve Antalya, dört bir köşeyi de kucaklamak istiyoruz. Sayın Temel Karamanoğlu’nu ziyaret ettim, başarılar diledim. Sayın Meral Akşener’i ziyaret ettim, başarılar diledim. Sayın Selahattin Demirtaş’ı cezaevinde ziyaret ettim başarılar diledim. O da bana başarılar diledi” dedi.

Demirtaş’ın kendisine espiri yaptığını da belirten İnce, “Demirtaş, bana ‘Muharrem Hoca bu böyle olmuyor’ dedi. ‘Nasıl olsun?’ dedim, ‘Başkanım her aday birer hafta sırayla hapis yatsın. Hepsini ben yatmayayım. Adaylar birer hafta nöbetleşe hapis yatsın’ dedi. Konuştuk, sohbet ettik. Daha sonra Sayın Erdoğan’a gittim, başarılar diledim. Sayın Perinçek imzayı doldurdu, o da artık aday. Ona da en kısa zamanda uğrayacağım, ona da başarılar dileyeceğim” diye konuştu

Muharrem İnce’yi karşılayanlar arasında bulunan, iki dönem CHP milletvekilliği de yapan HDP eski Milletvekili Esat Canan, Demirtaşı ziyaret ettiği için Hakkari adına İnce’ye teşekkür ettiğini söyledi.

Muharrem İnce, daha sonra karayoluyla miting yapacağı Hakkari’ye geçti.

MUHARREM İNCE, HAKKARİ’DE HALKA SESLENDİ

Muharrem İnce, Yüksekova ilçesinden karayoluyla Hakkari’ye geçti. İnce, Hakkari’ye 7 kilometre uzaklıkta bulunan Depin Polis Kontrol Noktası’nda aracından inerek, görevli polislerle selamlaştı. CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, daha sonra Hakkari kent merkezinde Cumhuriyet Meydanı’nda halka hitap etti. İnce, zaman zaman yağmurun etkili olduğu Hakkari’de, konuşmasına başlamadan önce başındaki kasketi kendisini dinleyen kalabalığa doğru atarken, bazı kişilere de yağmurluk dağıtıldı.

‘PROJEMİZ HAFRİYAT DEĞİL, HUZUR PROJESİ’

Muharrem İnce, “Bizim, benim projemiz hafriyat değil huzur, huzur projesi. Birlikte yaşama, kardeşlik projesi. Köprü, yol, bunlar en kolay iş. Birinci köprüyü Demirel, ikinci köprüyü Özal, 3’üncü köprüyü Erdoğan, 4’üncü köprüyü de Muharrem İnce yapar. Köprü yapmak kolay iş, huzuru bulmak zor iş. Türkiye’nin normalleşmeye, barışa, kardeşliğe, demokrasiye, özgürlüğe ihtiyacı var bunu gerçekleştireceğiz. Kimseyi ötekileştirmeden herkesi severek” diye konuştu.

Dün Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü hatırlatan İnce, “Akşam 21’de sayın Erdoğan’a gittim. Emeklilik günleri gelmiş birisini yuhalamayın. Güzel gönderelim. Yuh yapmayın. Sayın Erdoğan’a da başarılar diledim. Kimseyi dışlamak istemiyorum 81 milyon ile barışmak istiyorum. Bütün rakiplerim ‘Hakkari’ye bizden de selam ilet’ dediler onların selamını iletiyorum” dedi.

ERDOĞAN ‘HAKKARİ’YE GİTTİĞİNDE TÜRK BAYRAĞI OLACAK MI?’ DEDİ

İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile olan görüşmesindeki konuşmalara ilişkin kendisinin de Erdoğan’ın da açıklama yapmadığını belirtip, “Memleket sorunlarını konuştuk tabi ben de o da basına yansıtmadı. Ancak bana sorduğu bir soruyu açıklamam lazım. Bana kinayeli bir şekilde dedi ki; ‘Yarın Hakkari’ye gittiğinde orada Türk bayrağı olacak mı?’ dedi. Ben de ‘Tabi olacak’ dedim. Kameralar gösterin sayın Erdoğan da görsün bayrakları. Tek olan şey bir grubun olamaz, 81 milyonun olur hepimizin olur. 81 milyonun cumhurbaşkanı olur. Aday olunca CHP rozetini çıkardım” diye konuştu.

‘KÜRT SORUNU AÇIK YÜREKLİLİKLE SÖYLEYECEĞİZ’

Muharrem İnce, “Bir sorunumuz var; Kürt sorunu. Açık yüreklilikle söyleyeceğiz. Kürt sorunu nedir? Bir siyasal, kültürel, eksik demokrasi sorunudur. Say da say. Asıl Kürt sorunu bir ahlak sorunudur. Neden? Politikacı Diyarbakır’a Hakkâri’ye gelir güzel laflar eder, Kürtlerin hoşuna giden laflar. Sonra başka bir yere gider bambaşka adam olmuş. Ben size söz veriyorum; Burada yapacağım konuşmayı Rize’de yapamazsam bu siyaseti yapmam ben. Ne ben sizi kandıracağım ne de FETÖ beni kandıracak. Yapamayacağımızı söylemeyeceğiz. Bazen siz bazen Yalovalılar, Diyarbakırlılar kızacak. Biz doğruyu bulacağız. 81 milyon kendisine şu soruyu soracak; ‘biz beraber mi ayrı mı yaşayacağız?’ Bu soruyu sorduktan sonra gerisi gelecek zaten” açıklamasında bulundu.

‘SORUNLARI 3B İLE ÇÖZECEĞİZ’

Sorunları kendilerinin çözeceklerini söyleyen Muharrem İnce, şöyle devam etti:

“Bu sorunları nasıl çözeceğiz? 3B ile çözeceğiz. Bir barışacağız, iki büyüyeceğiz üç bölüşeceğiz. Yani adil paylaşacağız. Mahkemelerimiz bağımsız oldukça, yargımıza insanlar saygı duydukça yabancı sermaye de gelecek. ‘Türkiye demokratik, uygar bir ülke Türkiye’nin mahkemelerine saygı duyulur hukukun üstünlüğü var’ denilecek güven duyulacak yatırım gelecek, gelir artacak.  Geliri adil paylaştıracağız. Türkiye’yi büyütürken, adil paylaşırken önümüze zorluklar çıkacak emperyalist güçler, yabancılar, iç düşmanlar çıkacak ölümü göze almak gerekecek.”

‘MANİFESTOYU BEN AÇIKLARIM. O İFLAS BELGESİ AÇIKLAYABİLİR’

Muharrem İnce, Erdoğan’ın açıkladığı manifestoyu da eleştirerek, “Geçtiğimiz günlerde Erdoğan manifesto açıkladı. Yani gelecek bildirisi. 16 yıldır iktidardasın ben gelecekte şunu yapabilirim diyebilir mi? Manifestoyu ben açıklarım. O iflas belgesi açıklayabilir” dedi. İnce şunları söyledi:

“Bunlar yine insanları korkutuyorlar. Muhafazakar insanlara diyorlar ki; ‘CHP gelirse, Muharrem İnce seçilirse başörtünüzü çıkarır’ diyorlar. Bu yalan. Söz veriyorum, evinde, sokakta, devlette nerede istersen tak. Bu konu kapanmıştır. Bunu yeniden tartışmanın anlamı yok. Niye böyle söylüyorlar; ince hastalık korkusu sardı. buradan çıkış yok. O kadar eminler ki. ‘Çıraklık, ustalık, kalfalık dönemim’ dedi. Şimdi hep birlikte onun emeklilik dönemini hazırlayacağız. Merak etmesin, evrensel kuralların işlediği Türkiye’de, o da rahat, özgür yaşayacak.”

MAL BEYANINI BASINA DAĞITTI

İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine yönelik sözlerini anımsatarak, “Geçen gün bana ‘Gariban cumhurbaşkanı adayı’ dedi. 5 ay ondan kıdemliyim. Mal beyanını YSK’ya verdik. Ama gizli verdik. Olmaz öyle gizli. YSK’daki hakim bilecek de Hakkarili esnaf niye bilmesin? Mal beyanımı basın mensuplarına dağıtıyorum. 5 yılda neyim artmış neyim azalmış görülsün. Sözüm söz siz zenginleşmeden ben zenginleşmeyeceğim. Sorunları çözüp 5 yıl sonra emekli bir cumhurbaşkanı olarak torunlarımla birlikte Sümbül Dağı’na bakarak sabah demli bir çay içmek istiyorum” diye konuştu.

İnce, “Sizden tek şey istiyorum; bana bir avuç pirinç verin size bir kazan pilav yapayım ondan. Kuşkunuz olmasın. Kötü yönetildiği için, soyulduğu için ne yazık ki insanlarımız fakir. Hepimiz otobüsün içindeyiz şoför Erdoğan. O kendi istediğini yapıyor yolcuların istediğini yapmıyor. Yapmamız gereken şoförü değiştirmek” dedi.

‘CUMHURBAŞKANI ADAYI TUTUKLU OLMAZ. GELSİN YARIŞSIN’

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ile de dün Edirne’de cezaevinde görüştüğünü hatırlatan İnce, “Ortada bir yarış var. Birinin elini bağlayarak güreş olur mu? Cumhurbaşkanı adayı tutuklu olmaz. Gelsin yarışsın. Öyle adaletsizlik istemem. 2002’de Tayyip Erdoğan, milletvekili olamadı. Anayasayı değiştirdik milletvekili olsun diye. 8 kez oy kullandık. Anayasa değişikliği olduğu için 4 madde 8 kez. Milletvekili olsun diye oy veren insanlardan biriyim. Olmaz öyle. Yarın Erdoğan tutuklu olursa onun da yarışa adil eşit girmesini isterim. Bu taraf tutmak değil insanlık, vicdan, adalettir” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’Yİ YİNE SOL TARAF KURTARACAK’

İnce, kendisini dinleyenlere seslenerek, “Hukuk yoksa hiçbir şey yoktur. Bunu gerçekleştirmeye hazır mısınız? Sağ taraf, sol taraf hazır mı?” diye sorduktan sonra, “Bu sağ tarafta hiç ses yok. Bu sağcılar hep böyle zaten. Türkiye’yi yine sol taraf kurtaracak. Ne varsa yine orada var” dedi. Konuşmasının sonunda İnce, eşi Ülkü İnce ile birlikte  kalabalığa doğru barış güvercinleri uçurdu.

MUHARREM İNCE MAL VARLIĞINI AÇIKLADI

Hakkari’ye gelen CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce halka hitap ettiği sırada, mal varlığını içeren ve üzerinde imzası bulunan kağıtlar da görevliler tarafından basın mensuplarına dağıtıldı. İnce’nin basın mensuplarına dağıttığı fotokokopilerde Gazi Osman Paşa Mahallesi, Elmalık Köyü, Fevzi Çakmak Mahallesi, Çankaya Alaçatlı’da kendisi ve eşi Ülkü İnce’ye ait toplam 1 milyon 350 bin TL değerinde arsa, eşine ait 109 bin TL değerinde BMW marka araç, kendisine ait 408 bin TL değerinde Mercedes ve BMW araçlar, 20 bin TL değerinde tabanca ve tüfek, kendisi ve eşine ait 100 bin TL para, 20 bin dolar ve 30 bin Euro, eşine ait 40 bin TL değerinde Cumhuriyet altını bulunuyor. İnce’nin TEB finansman bankasında ise tüketici kredisi olarak 31 bin 327 TL borçlu olduğu belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı adayı İnce, miting sonrası ise Hakkari’den ayrıldı. Karayolu ile Yüksekova’ya geçen İnce, buradan da geldiği özel uçakla Trabzon’a gitti.

 

 

SAYIN ERDOĞAN DA MUTLU OLACAK BU TÜRKİYE’NİN DÜZENİNDEN”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, özel uçakla geldiği Trabzon Havalimanı’nda kendisini karşılayan partililere seslendi. İnce “Hiçbir kimseyi ayırmayacağız. Türkiye’de hukukun üstünlüğü, evrensel kurallar, bağımsız mahkemeler bunları kuracağız. AK Parti’li kardeşlerimizde bu hukuka sığınacak, adalete sığınacak. Onlar da bizim kardeşimiz fark etmez. Sayın Erdoğan da mutlu olacak bu Türkiye’nin yeni düzeninden. O da emekli bir Cumhurbaşkanı olarak mutlu olacak” dedi.

CHP Cumhurbaşkanı adayı ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce, bugün saat 19.00’da özel uçakla Trabzon’a geldi. İnce, Trabzon Havalimanı’nda çok sayıda partili ve vatandaşlar tarafından ‘1919’da Mustafa Kemal Atatürk’e kalp gücü veren Trabzonlular 2018’de seninle birlikte’ şeklinde yazılı pankart ile karşıladı. Havalimanı çıkışında da yoğun ilgiyle karşılaşan İnce, burada bir konuşma yaparak partililere seslendi.

‘HİÇBİR KİMSEYİ AYIRMAYACAĞIZ’

Ülkeye huzur getireceklerini belirten İnce, “Türkiye’nin Edirne’den Hakkari’ye Trabzon’dan Antalya’ya dört bir tarafını saracağız. Bu ülkeyi normalleştireceğiz bu ülkeyi barıştıracağız bu ülkeye huzur getireceğiz. Huzur olacak inşallah. Bir Suriyeli diyor ki, internette çok gezen bir video: ‘Suriye’de Kürtler Arapları beğenmezdi, Araplar Kürtleri beğenmezdi, Sünniler Alevileri beğenmezdi, Aleviler Sünnileri beğenmezdi. Herkes birbirine çamur atardı. İyi geçinemezdik. Sonunda diyor bir baktık ki Gaziantep çöplüğünde buluştuk. Biz başka bir ülkenin çöplüğünde buluşmak istemiyoruz’. 81 milyon barışacağız. Sayın Karamollaoğlu’ndan randevu istedim gittim görüştüm başarılar diledim. Sayın Akşener ile görüştüm başarılar diledim. Sayın Demirtaş’a gittim görüştüm başarılar diledim. Sayın Erdoğan ile görüştüm başarılar diledim. Sayın Perincek daha imzasını toplamamıştı Ankara’ya döndüğümde ona da başarılar diyeceğim. Hiçbir kimseyi ayırmayacağız. Türkiye’de hukukun üstünlüğü, evrensel kurallar, Bağımsız mahkemeler bunları kuracağız. AK Parti’li kardeşlerimizde bu hukuka sığınacak Adalete sığınacak. Onlar da bizim kardeşimiz fark etmez. Sayın Erdoğan da mutlu olacak bu Türkiye’nin yeni düzeninden. O da emekli bir Cumhurbaşkanı olarak mutlu olacak. Gönül rahatlığıyla huzur içinde gelecek Rize’ye evinde dinlenecek. O da dinlenecek. AK Parti’li vatandaşlarım da bundan hoşlanacak, onlarında hoşuna gidecek” dedi.

‘EKONOMİMİZ CANLANACAK’

Türkiye’de ekonomiyi canlandıracaklarını kaydeden İnce şöyle konuştu:

“Herkesi kucaklayan önce içerde birlik olacak. 81 milyon aynı yöne bakacak. Bunu yaptığımızda Fransa bizim kutsal kitabımıza hakaret edemeyecek. O zaman biz bir olduk mu, iri olduk mu, diri olduk mu güçlü bir Türkiye Fransa’ya haddini bildirecek. Bunu başarabiliriz. Bunu 1919’da Mustafa Kemal Atatürk nasıl başardı ise bizde başarabiliriz. Ne diyordu Gazi: ‘Ordu yoksa kurulur, para yoksa bulunur, silah yoksa alınır’ Aynı şekilde biz bu Cumhuriyeti yeniden temellerine oturtacağız. Başı dik, onurlu bir dış politika ile. Güvenli yurttaşlar, can güvenliği olan mal güvenliği olan. Mahkemeleri bağımsız olan Türkiye’de hukuka yargıya dış dünya inandığı zaman yabancı yatırımcı gelecek. Ekonomimiz canlanacak. ‘3 b kuralı’ diyorum. Birincisi barışacağız. 81 milyon barışacak. İkincisi büyüyeceğiz; ekonomimiz büyüyecek. Üçüncüsü bölüşeceğiz; Adil paylaşacağız, bölüşeceğiz. Gelir adaletsizliğinin böyle olduğu bir ülkede barış olmaz. Milyonlarına milyonlar katanlar var, ekmeğe muhtaç olanlar var. Herkesin bir evi, her evin bir maaş olacak. Bunu yapacağız”

ŞEHİT AİLESİNE TAZİYEDE BULUNDU

Konuşmasının ardından havalimanından ayrılan İnce, beraberindeki CHP Trabzon Milletvekili Av. Haluk Pekşen ve partililerle birlikte Şırnak’ta şehit olan polis memuru Soner Yıldırım’ın babası Muhammet Yıldırım’ı Soğuksu Mahallesi’ndeki evini ziyaret ederek, taziyede bulundu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye, konaklayacağı otelde de partiler tarafından sürpriz doğum günü kutlaması yapıldı. Kutlamada, İnce ve partililer üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan pastayı kesti.

11 Mayıs 2018 - 07:14