Almanya’da 310 bin öğrenci yürüdü

Almanya’da 310 bin öğrenci yürüdü
16 Mart 2019 - 09:08

Almanya’da başta Berlin ve Köln olmak üzere; Münster, Aachen gibi bir çok büyük şehirde on binlerce öğrenci iklim değişikliği politikasına karşı yürüdü.

Alman hükümetini oluşturan büyük koalisyonun iklim politikalarına karşı “Fridays For Future Germany – Almanya Gelecek İçin Cuma Yürüyüşleri” sloganıyla yürüyen öğrenciler hükümeti uyardı.

Organizasyon Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, ülke genelinde 230 noktada gerçekleştirilen protesto yürüyüşlerine toplam 310 bin kişinin katıldığı bildirildi. Sadece lise öğrencilerinin değil; ebeveyn ve büyük anne-babaların da katıldığı yürüyüşlere öğretmenler de büyük ölçüde destek verdi.

Almanya, İsviçre ve Avusturya’dan 20 bin akademisyenin imzalayıp açıkladığı bir destek deklarasyonuyla ülkenin çevre politikalarının gündemlerine oturan İklim İçin Cuma Yürüyüşleri aktivistleri, gördükleri ilgi ve desteklere sevinirken, sadece Berlin için yapılan 5 bin kişilik gösteri müracaatına, 25 bin Berlinli’nin gelmesi organizatörleri memnun etti.

Dünya genelinde 106 ülkedeki bin 650 şehirde gerçekleştirilen gösterilere Köln polisi, 20 bin öğrencinin katıldığını duyurdu. Öğrenciler taşıdıkları dövizlerde “Bugün çam ağaçları, yarın biz”, “Az tüketim çok çevre”, “Şimdi değilse, ne zaman?”, “Siz ödevlerinizi yapın”, “Biz de kendi ödevimizi yapalım”, “Biz buradayız, biz sesliyiz, bizim geleceğimizi çalıyorsunuz” gibi mesajlar verdiler.

16 Mart 2019 - 09:08